Hollanda’da Mezun Olduktan Sonra Yaşayabilir miyim?

Hollanda’da mezun olduktan sonra orada yaşayabilir miyim sorusu bu alanda araştırma yapan birçok kişinin cevabını aradığı bir sorudur.  Hollanda, özellikle teknolojiyle ilgileniyorsanız, yaşamak ve çalışmak için harika bir yerdir. Ülkedeki üniversitelerin çoğu bilgisayar bilimi ve mühendisliği üzerine eğitimler sunmaktadır. Ülkede sadece Amsterdam’da ofisleri bulunan 300’den fazla uluslararası şirket bulunmaktadır.

Hollanda hükümeti, uluslararası öğrencileri ülkelerinde okumaya teşvik etmektedir. AB/AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ve İsviçre dışından gelen öğrenciler için mezun olduktan sonra 4 yıla kadar Hollanda’da çalışmanıza izin veren özel bir oturma izni sunmaktadır. Bu oturma iznine Hollanda’ya vardığınızda veya orada en az 6 ay okuduktan sonra başvurabilirsiniz. Hollanda’da eğitim görmeyi planlıyorsanız, nereye gitmek istediğinize karar vermeniz ve ardından ne tür bir vizeye ihtiyacınız olduğunu bulmanız gerekir.  Bütün bu aşamaları geçirdikten sonra burada eğitim almaya ve burada yaşamaya başlayabilirsiniz. Bütün bu konularda bilgi sahibi olmak için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda’da Mezun Olduktan Sonra Hollanda’da Nasıl Çalışırım?

Evet yapabilirsin. Bir Hollanda üniversitesinden veya yüksek öğrenim kurumundan diplomanız varsa, mezunlar için oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz. Bu, Hollanda’da kalabileceğiniz ve eğitiminiz biter bitmez iş arayabileceğiniz anlamına gelir. Hollanda’da mezun olduktan sonra çalışma şartları ile ilgili olarak geniş bir araştırma yapmanız uygun olacaktır.

Çalışma vizeniz varsa (tewerkstellingsvergunning), herhangi bir işte herhangi bir işveren için çalışma izninizin olması anlamına gelmektedir. İşverenin bu kişi için Hollanda göçmenlik makamlarına (IND) izin için başvurmasına gerek yoktur. Ancak, işvereniniz IND’ye kayıtlıysa sizin adınıza çalışma izni başvurusunda bulunması gerekir. İnternet üzerinde şirket hesapları aracılığıyla başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu durumda doğum tarihiniz ve sistem tarafından istenen diğer bilgiler (e-posta adresi vb.) doğru şekilde verilmesi şarttır. Başvuru şartları hakkında bilgi almak için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda’da Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Orada Yaşayabilir miyim?

Hollanda, yüksek yaşam kalitesi, nispeten ucuz yaşam maliyeti ve mükemmel vize seçenekleriyle öğrenciler için yoğun olarak tercih edilen bir ülkedir.  Uygulanan birçok vize vardır ancak en yaygın olanı Hollanda öğrenci vizesidir. Bu vize, Hollanda’da dört yıla kadar eğitim görmenize ve yarı zamanlı olarak bu da haftada 20 saat kadar çalışmanıza izin vermektedir.

Hollanda öğrenci vizesi denildiğinde Hollanda’da dört yıla kadar eğitim görmenizi sağlayan bir giriş izni kast edilmektedir. Hollanda’daki birçok üniversitede, kolejde veya İngilizce dil kurslarından birinde eğitim almayı planlıyorsanız, bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Hollanda, uluslararası alanda öğrenciler için en popüler yerlerden biri olarak görülmektedir. Bu ülkede ilkokuldan üniversiteye kadar her seviyede eğitim alabilmeniz mümkündür. Hollanda’da üniversiteden mezun olduktan sonra yaşama hakkı almak isteyenler prosedürleri inceleyip bu konuda başvurularını yapmalı.

Mezun Olduktan Sonra Hollanda’da Yaşayabilir miyim?

Hollanda’da okumak ve burada meslek hayatınızı sürdürmek istiyorsanız bu konuda önceden şartları incelemeniz gerekmektedir. Mezun olduktan sonra Hollanda’da yaşamak için neler istendiğine bakmanız bu planlamayı yapmanıza yardımcı olacaktır.

Eğitim planınız size yeterli kredi sağlıyorsa, AB üyesi olmayan vatandaşların Avrupa sınırları içinde herhangi bir yerde yaşamasına ve çalışmasına izin verilebilmektedir.  Bu kredi ile bir AB Mavi Kart başvurusunda bulunmaya hak kazanabilirsiniz. Bununla birlikte okulunuzun bitmesi durumunda burada çalışmaya başlama garantiniz yoktur. Okulunuz, bitirdiğiniz bölüm gibi birçok konu çalışma izni için bakılacak durumlardır. AB vatandaşıysanız üniversiteden mezun olduktan sonra Hollanda’da yaşamak hakkınız bulunmaktadır.

AB vatandaşı değilseniz, bu vizenize ve diplomanızın orada tanınıp tanınmaması ile ilgili bir inceleme süreci geçirmeniz söz konusu olacaktır. Eğer bu belgeler tanınırsa çalışma izniniz veya Hollanda’da çalışmanıza izin veren başka bir vizeniz varsa Hollanda’daki üniversiteden mezun olduktan sonra bu ülkede yaşamaya ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Belgeleriniz incelendikten sonra tanınıp çalışma izniniz yoksa veya bu ülkede çalışmanıza izin veren başka bir vizeniniz yoksa okulunuzu bitirdikten sonra Hollanda’da yaşama hakkınız olmayacaktır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.