Günümüzde iki yüzden fazla millete ev sahipliği yapan Hollanda, birçok yönüyle uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Konuşulan dil Hollandaca olsa bile, Avrupa’da en yüksek İngilizce yeterlilik düzeyine sahip ülkelerden biridir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Hollanda’nın birçok üniversitesini görmek mümkün. Bunun gibi birçok avantajıyla Hollanda, uluslararası öğrenciler için mükemmel bir eğitim destinasyonudur.

Şehir hayatını sevenler için Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht gibi büyük şehirler Hollanda’da ön plana çıkar. Müziğin, tiyatronun, restoranların, kafelerin, mimarinin ve sanatın keyfini çıkarmak isteyenler için bol fırsat bulunur. Günübirlik veya hafta sonu gezileri için birçok olanak vardır. Doğada rahatlama ve ilham bulmayı tercih edenler için de birçok opsiyon değerlendirilebilir. Hollanda’nın dört bir yanına dağılmış, Kuzey Denizi kıyısı boyunca uzanan kumlu plajlardan birinde vakit geçirme olanağı mevcuttur.


 

Hollanda’da Eğitim Sistemi 

Hollanda’daki üniversiteler ülkenin her yerine homojen şekilde yayılmıştır. Tıp, işletme ve eğitim en popüler bölümler arasındadır. Uluslararası öğrenciler ağırlıklı olarak ekonomi ve sosyal bilimler ile sağlık derslerine kayıt olurlar. Çok sayıda İngilizce eğitim programı ve nispeten ucuz eğitim ücretleri, Hollanda’da geleceğe yönelik ve yüksek kaliteli eğitimleri de mümkün kılmaktadır. 

Hollanda üniversiteleri, birçok araştırma disiplininde rol model olarak kabul edilmektedir. Halihazırda bir araştırma grubunda, öğrenci olarak çalışma olanağı mevcuttur. Hollanda’daki üniversiteler, bilgi aktarımı başlığı altında, araştırmalarının bulgularını toplum için kullanılabilir hale getirmeyi kendilerine hedef olarak belirlemişlerdir. Bu, kamu tarafından finanse edilen araştırmalara çevrimiçi olarak mümkün olduğunca çok kişinin erişebileceği anlamına gelir. 

 

Hollanda Lisans Kabul Kriterleri


Okul Not Ortalaması

Hollanda lisans programlarına başvururken lise not ortalamanız çok önemlidir. Özellikle başvurduğunuz lisans programıyla ilgili olabilecek derslerin not ortalamalarını yüksek tutmak gerekir.

İngilizce Yeterliliği

Hollanda lisans başvurularında departman derslerinize direkt başlayabilmeniz için, İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunu, IELTS, TOEFL, PTE Academic gibi uluslararası bilinirliği olan İngilizce Seviye Belirleme Sınavları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sınavlardan herhangi birine girip sonuç belgenizi aldığınızda, sınav sonuç belgeniz iki yıl kadar geçerli olur. 

AP Skoru

AP (Advanced Placement) özellikle klasik MEB diploması alacak öğrencilerin, Hollanda lisans başvuru sürecinde bir adım öne geçmesini sağlayan bir sınav türüdür. İlgilendiğiniz lisans programıyla ilgili olan AP sınavlarına girmeniz tavsiye edilir. Bazı bölümlere başvurabilmek için, program tarafından talep edilen konularda yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.


Hollanda'da Lisans Eğitimi Hakkındaki Yazılarımız: