Hollanda’da Burs İmkânları Nelerdir?

Hollanda’da eğitim ücretleri çok yüksek, burs imkânları nelerdir gibi konularda yapacağınız araştırma ile çok geniş bilgilere ulaşabilirsiniz. Burslar hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, okumak istediğiniz üniversitenin web sitesini ziyaret etmek olsa da daha detaylı bilgilere bizimle ulaşabilirsiniz. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmeniz durumunda eğitim ve bu ülkede yaşam hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır.

Hollanda çok çeşitli eğitim sistemine sahip bir ülke olarak bilinmektedir. Bu farklılık küçük okullardan büyük üniversitelere kadar birçok farklı kurum türü olduğu anlamına gelmektedir. Bu okullarda okumak üzere hazırlık yapanlar eğitim konusunda destek almak isterler. Bunun için de burslar devreye girmektedir. Eğitim ücretlerinin yüksek olması durumunda bu ücretlerin bir kısmının burslarla karşılanması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bu sebeple Hollanda’da yaşayan öğrenciler için burs seçenekleri sunulmaktadır.

Hollanda’da Eğitim Burs İmkânları Nelerdir?

Hem Hollandalı öğrenciler hem de uluslararası öğrenciler için çeşitli burslar sunulmaktadır. Burslar devlet tarafından finanse edilebildiği gibi kuruluşlar veya işletmeler tarafından özel olarak finanse edilebilmektedir. Hollanda’da eğitim burs imkânları konusunda biraz araştırma yapıldığında her öğrencinin şartlarına uygun burs imkanları ile karşılaşmak mümkün olacaktır.

Hollanda’da eğitim masraflarının çok yüksek olduğu ve yaşam standartlarının yüksek olması sebebiyle günlük yaşamın da zor olduğu söylenmektedir. Bütün bu konularda profesyonel destek almak için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda’da Üniversite İçin Burs İmkânları 

Hollanda gelişmiş ve eğitime önem veren bir ülke olarak Hollanda’da üniversite için burs imkânları bulunmaktadır. Bu burslar içerisinde en çok başvuruda bulunulan burslar şunlardır:

  • Erasmus Mundus Bursları. Bu burslar Avrupa Birliği tarafından yurtdışında en az bir dönem eğitim görmek isteyen öğrencilere verilen burslardır. Öğrenim ücretlerini, konaklama ve yaşam masraflarını karşılamaktadır.  Şayet Erasmus Mundus Masters Course’a (EMMC) kabul edildiyseniz bu bursa da başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Fulbright Bursları. Bu burslar, Hollanda Hükümeti tarafından Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrencilere verilmektedir. Hollanda Üniversitesinde, araştırma enstitüsünde okumak isteyen öğrencilere verilen bu burslar Fulbright Vakfı tarafından finanse edilmektedir. Öğrencilere finansal desteğin yanı sıra seyahat masrafları ve barınma düzenlemelerine yardımcı olunmaktadır.
  • Nuffic Burs Programı (SNP). Bu program, Hollanda üniversitelerinde veya araştırma enstitülerinde okumak isteyen ve bu ülkeye gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrencilere sunulmaktadır. SNP ayrıca, Hollanda’da kaldığınız süre boyunca İngilizce dil kursları, sigorta ve sosyal güvenlik için fon sağlamanın yanı sıra mezun olduktan sonra konaklama ve iş bulma konusunda rehberlik sağlayarak bu fırsatlardan yararlanmanızı sağlamaktadır.

Hollanda’da Eğitim Masrafları ve Burs İmkanları

Hollanda’da eğitim ücretlerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Hollanda’da eğitim masrafları ve yaşam için gerekli olan masraflar normal şartlarda yaşayanlar için karşılanması zor masraflardır.  Standart bir lisans derecesinde eğitim almak yılda yaklaşık 15.000 € ‘ya mal olmaktadır. Bu rakam, eğitimin için kitap veya diğer materyalleri içermemektedir.

Mali açıdan yeterli imkanınız yoksa burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak varlıklı ailelerden gelen ve Hollanda’da okumak isteyen öğrenciler için de birçok fırsat bulunmaktadır. Hollanda’da eğitim maliyetinin yüksek olmasının sebebi konaklama ve yemek giderlerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Hollanda’da yaşamanın maliyeti diğer Avrupa ülkelerinden daha yüksektir. Bu nedenle buraya gelmeden önce bir bütçe planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir.

Bir Hollanda üniversitesinde lisans veya yüksek lisans derecesi almak isteyen öğrenciler için burada çeşitli burslar bulunmaktadır. Burslar, tam zamanlı öğrencilere finansman sağlayan hem ulusal hem de uluslararası kuruluşlar tarafından sunulmaktadır. Sizler de bu ülkede eğitim hayatına başlamak isterseniz Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.