Hollanda’da Burs Alabilmek için Neler Yapmalıyım?

Hollanda’da burs alabilmek için neler yapmalıyım sorusuna cevap arayanlar bu konuda çok fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Hollanda birçok fırsatın sunulduğu bir ülkedir. Konu burs almak olduğunda da durum farklı değildir. Hollanda hükümeti, Hollanda’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok seçenek sunmakta ve gençlerin kendilerini yetiştirmesine yardımcı olmaktadır. Bu ülkedeki burs seçenekleri hakkında Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz.

Burs ihtiyacı olan öğrencilere verilmesi başta öncelikli olmak üzere başarılı olan öğrencilere daha iyi çalışma ortamları sağlamak üzere verilmektedir.

Fulbright-Schuman Burs Programı, Hollanda hükümeti tarafından sunulan en prestijli burslardan biri olarak bilinmektedir. Bir Hollanda üniversitesinde veya araştırma enstitüsünde dört yıla kadar eğitim için finansman ve araştırma projelerine destek sağlayan bir burstur. Bu programa hak kazanmak için en az bir yıllık üniversite kursunu tamamlamış olma şartı bulunmaktadır.

Hollanda’da üniversite burs alma şartları nelerdir?

Hollanda hükümeti, Hollanda’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için devlet olarak çeşitli fırtsalar sunmaktadır. Hollanda’da üniversite burs alma şartları olarak değerlendirdiğimizde karşımıza birçok burs çeşidi çıkmaktadır. Bu bursların alınması için çeşitli şartlar da beraberinde sunulmaktadır. Burslar, mükemmel akademik performans, liderlik becerileri ve toplum hizmeti gösteren öğrencilere verilmektedir.

Hollanda’da eğitim almakla ilgileniyorsanız burs fırsatlarını kesinlikle kontrol etmelisiniz. Bu fırsatlara ulaşabilmeniz için gerekli şartlardan bazıları şunlardır:

  • Başvurmadan önce en az iki yıllık üniversite bölümünü tamamlamış olma şartı bulunmaktadır.
  • Başvuru sırasında sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak sunmanız gerekmektedir.
  • Burs başvurusunda istenen bilgileri doğru şekilde vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Hollanda’da iki ana burs türü bulunmaktadır:

  1. Devlet bursları
  2. Üniversite bursları

Bu bursların şartlarını inceleyip kendinize uygun olan burslara başvuruda bulunabilirsiniz. Böylece eğitim hayatınız Hollanda’da biraz daha rahat geçecektir.

Hollanda’da verilen Üniversite Burs Çeşitleri Nelerdir?

Hollanda hükümeti tarafından sunulan birçok burs çeşidi bulunmaktadır. Hollanda’da verilen üniversite burs çeşitleri arasında en çok başvuru yapılanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Erasmus Mundus Burs Programı:

Bu burs, AB merkezli bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler için sunulan bir burs çeşididir.  Öğreniminiz süresince öğrenim ücreti, konaklama ve yaşam giderlerini kapsamaktadır.  Bu bursa başvurmadan önce seçtiğiniz bölümde yer almaya hak kazanmanız da gerekir.

  • Gelişmekte olan ülkelerden Hollanda vatandaşları için Hollanda Hükümeti Bursları:

Bu burs, yalnızca Hollanda hükümeti,  UNESCO veya UNICEF gibi diğer uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan burslardır. Bu burslar diğer burslara uygun olmayan gelişmekte olan ülkelerden başvuranlara açık olan burs çeşitleridir.  Bu bursa başvurmadan önce belirli akademik gereksinimleri de karşılamanız şarttır.

  • Gelişmekte Olan Ülkelerden Uluslararası Öğrenciler için Burslar (SIDC).

Bu bursta kendi ülkeleri dışındaki ortak kurumlarından birinde bir Hollanda üniversitesinde veya kolejinde okumak isteyen kişilere verilmektedir. Gelişmekte olan ülke vatandaşlarına finansman sağlayan başka bir burs programı olarak da adlandırılabilir. Bu burs programına başvurmadan önce tüm giriş koşullarını yerine getirmiş olmanız ve finansal olarak desteğe ihtiyacınız olduğunu göstermeniz gerekmektedir.

Hollanda’da Öğrencilere Sunulan Burslar Nelerdir?

Hollanda hükümeti, ülkede okumak isteyen uluslararası öğrencilere çeşitli burslar sunmaktadır. Bu burslar arasında dünya çapında en çok alınan ve kabul gören burs çeşidi Erasmus Mundus Yüksek Lisans Kursu Bursları (EMMC) Programı’dır.

Bu burs programı Hollanda’da Öğrencilere Sunulan Burslar arasında en çok başvuru sayısı bulunan burstur. Hollanda’daki bir üniversitede EMMC kursu okumak isteyen yüksek nitelikli AB üyesi olmayan öğrencilere finansman sağlamaktadır. EMMC kursu, birçok Avrupa üniversitesi tarafından sunulan ve tamamen İngilizce olarak öğretilen ortak bir lisansüstü programıdır.

Burs, ülkedeki eğitiminiz sırasında öğrenim ücretlerini ve geçim masrafları verilmesi öngörülen ödeneği kapsamaktadır. Burs almaya uygun olmak için, AB vatandaşı olmanız veya katılımcı ülkelerden birinde yasal ikamet statüsüne sahip olmanız ve onaylı bir kurum (Cambridge İngilizce Dil Değerlendirmesi gibi) tarafından onaylandığı üzere B2 veya üzeri düzeyde İngilizce dilinde yetkin olmanız gerekir.

Burs almak için her üniversitede prosedür farklıdır fakat genel olarak okumak istediğiniz üniversitenin uluslararası ofisine bir başvuru mektubu ve bir özgeçmiş veya özgeçmiş göndererek başvurunuzu yapmış olacaksınız.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.