Hollanda’da Bir Yıllık Lisans Eğitimi

Hollanda’da bir yıllık lisans eğitimi almanın fiyatı birkaç faktör tarafından belirlenir. Burada okumak eğitim türü, yaşam maliyetleri, konaklama ve ne kadar tasarruf ettiğinize bağlı olmaktadır. Bu konuda araştırma yapan ve bu ülkede eğitim almak isteyen çok kişi bulunmaktadır.

Hollanda 17 milyondan fazla nüfusa sahip bulunmaktadır. Bu ülke güçlü bir ekonomiye ve yüksek bir yaşam kalitesine sahiptir. Hollanda uygun öğrenim ücretlerinde yüksek kaliteli eğitim sunan uluslararası öğrenciler için çekici bir eğitim merkezidir.

Lisans çalışmaları için belirlenen öğrenim ücretleri, akademik yılbaşına  9.000-18.000€ arasında değişiklik göstermektedir. Türk öğrenciler için belirtilen fiyat bu şekildedir. Şayet Avrupa vatandaşı iseniz eğitim ücretlerin ortalama 2.000-4.000€ arasında olacaktır.

Bu ücretler aylık olarak doğrudan üniversitenize ödenmektedir. Bu miktar, öğrenim ücretlerini ve öğrenci birliği ücreti, kütüphane ücreti ve sağlık sigortası gibi diğer zorunlu ödemeleri içermektedir. Bu ücretler hakkında daha güncel bilgilere ulaşmak için, öğrenci birliği ücreti veya sağlık sigortası gibi tüm zorunlu ödemeleri kapsayıp kapsamadığını öğrenmek için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda’da Bir Yıllık Lisans Eğitimi Maliyeti

Yaşam maliyetleri, nerede yaşamayı seçtiğinize, ne tür bir yaşam tarzına sahip olduğunuza bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. İyi bir yaşam kira masrafları artı kamu hizmetleri için ayda yaklaşık olarak 1.500 € tutacağını düşünmeniz uygun olacaktır.

 

Hollanda’da eğitim almanın size ne kadara mal olacağını incelemek ve kararınızı vermek için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşmeniz uygun olacaktır. Avrupa dışından gelen öğrencilere sunulan öğrenim ücretlerine, yaşam maliyetlerine ve burslara ulaşarak Hollanda’da bir yıllık lisans eğitimi maliyeti çıkarıldıktan sonra bu ülkede eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz.

Hollanda’da bir yıllık lisans eğitiminin maliyeti, özel veya devlet üniversitesinde eğitim almanıza ve Hollandalı veya uluslararası bir öğrenci olmanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hollanda üniversitelerindeki öğrenciler için yıllık ortalama maliyetleri göstermektedir.

  • Devlet Üniversitesi €17,500
  • Özel Üniversite 20.000 ila 25.000 €

Hollanda’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyeti Ne Kadar?

Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Ayrıca, ne tür bir derece okuduğunuza (BA/BSc), uyruğunuza veya ikamet ettiğiniz ülkeye bağlı olarak ücretler değişiklik gösterecektir.  Bazı üniversiteler, AB/AEA dışındaki öğrenciler için AB/AEA öğrencilerinden daha yüksek ücret almaktadır.  Örnrk verecek olursak Kuzey-Batı Üniversitesi, AB/AEA öğrencilerine kıyasla AB/AEA dışındaki öğrencilerden alınan miktarın neredeyse iki katı ücret almaktadır. Maastricht Üniversitesi’nde İngilizce öğretilen bir program alan uluslararası lisans öğrencileri için öğrenim ücreti bulunmamaktadır. Ayrıca okurken yaşam masraflarını karşılamaya yardımcı olacak çok çeşitli burslar verilmektedir.

Hollanda’da bir yıllık lisans eğitiminin maliyeti, seçtiğiniz üniversitenin türüne ve okumak istediğiniz programa bağlı olarak belirlenmektedir. Genel olarak, Hollanda’da eğitim almanın ortalama maliyeti, bir devlet üniversitesinde veya özel bir üniversitede eğitim almanıza bağlı olarak yıllık 10.000 – 20.000 € civarındadır.

Öğrenim ücretleri kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte yıllık 2,500 € ile 12,000 € arasında bulunmaktadır. Bazı üniversiteler, öğrenim ücretlerinizin bir kısmını veya tamamını karşılayan burs olarak sunmaktadır.

Hollanda’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Ücretleri Nasıldır?

Hollanda’da eğitim almanın maliyeti, AB/AEA öğrencisi olup olmamanıza bağlıdır. AB/AEA öğrencileri öğrenim ücreti ödemezler. Bu öğrenciler yaşam masrafları için küçük bir miktar ödemeleri gerekmektedir. AB/AEA dışındaki öğrenciler tam öğrenim ücreti ödemek zorundadır.

Hollanda’da eğitim almanın maliyetini etkileyen diğer bir faktör ise öğrencinin kampüs içinde veya kampüs dışında konaklama tercihidir. Kampüste yaşıyorsanız, Maastricht Üniversitesi’ndeki tüm birinci sınıf öğrencileri için konaklama imkanı sağlanmaktadır. İlgili yerlere başvuruda bulunarak bu öğrenci konutlarından yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Kampüs dışında kendi konaklama yerinizi bulmak istiyorsanız elektrik faturaları ve ev kirası gibi masrafları karşılamanız gerekmektedir. Hollanda’da bir yıllık lisans eğitim ücretleri hakkında gerekli bilgilere Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.