4.A) ÜLKELER

Yurt dışında dil eğitimi almak, bireylerin geliştirmek istediği dili en verimli şekilde öğrenmeleri açısından çok iyi bir seçenektir. Yurt dışında dil eğitimi aldığınızda, öğrenmeye çalıştığınız dile günün her anında maruz kalarak, dili yaşayarak öğrenmeye fırsatına sahip olursunuz. Dil okulundan alacağınız sertifika  özgeçmişinizi güçlendirir ve kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmanıza yardımcı  olur.

İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve İrlanda gibi ülkeler, özellikle İngilizce Dil Eğitimi için sık sık tercih edilen ülkelerdir. Bu ülkelerde, Genel İngilizce, Akademik İngilizce, İş İngilizcesi, IELTS Hazırlık, TOEFL Hazırlık gibi ihtiyaca yönelik çeşitli dil eğitimi programları bulunur. Dil eğitimleri haftalık olarak planlanır. Ciddi bir seviye atlaması için genellikle en az altı ay (24 hafta) yurt dışında dil eğitimi almak gerekir. Öğrencilerin dile yatkınlığı, geçmişteki dil çalışmaları ve çalışma disiplinlerine göre bu süre değişkenlik gösterecektir. 

Yurt dışında dil eğitimi almaya gitmeden önce, eğer dili hiç bilmiyorsanız, öncelikle yurt içinde dilinizi belli bir seviyeye getirmeniz önemlidir. Ardından, bütçenize uygun seçenekleri belirleyip okul başvurunuz yapılır. Ek olarak, başvurmak istediğiniz ülkenin vize süreçleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bu noktada, profesyonel eğitim danışmanlarından destek almak, doğru ülke ve dil okulu tercihi yapmanız açısından büyük önem taşır. 

İNGİLTERE’DE DİL EĞİTİMİ

Yurt dışında İngilizce eğitimi söz konusu olduğunda, çoğu öğrenci için İngiltere seçeneği listenin başlarında gelir. Sektörde kendini kanıtlamış, dünyaca tanınan ve birçok öğrenci tarafından tercih edilen dil okulları burada yer alır. Eğitim kalitesinin yanında öğrencilerin sanat ve kültür alanında da birçok etkinliğe erişimi olur. İngiltere’ye sadece dil eğitimi için gidecek yabancı öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır; ancak öğrencilerin İngilizcelerini pekiştirmeleri için birçok fırsat vardır.

İngiltere’de dil eğitimi için, öğrenciler genellikle Londra, Oxford, Cambridge, Bath, Manchester, Brighton, Liverpool gibi şehirler arasında seçim yaparlar. Londra’da yaşam masrafları diğer şehirlere göre biraz daha fazladır; ancak birçok bütçeye uygun dil okulu seçeneği de yine buradadır. Oxford ve Cambridge, tam bir öğrenci şehri olarak bilinen destinasyonlardır. 

AMERİKA’DA DİL EĞİTİMİ

Amerika, İngilizce öğrenmek isteyenler için akla ilk gelen lokasyonlardan biridir. Amerika’da dil eğitimi alan öğrenciler, sadece İngilizce becerilerini ilerletmekle kalmaz ve sosyal ve kültürel açıdan da kişisel gelişimlerine katkı sağlarlar. 

Amerika’da İngilizce eğitimi için birçok seçenek olmasından ötürü, aday öğrencileri hedeflerine, ilgi alanlarına ve bütçelerine göre yönlendirmek önemlidir. New York, Los Angeles, San Diego, San Francisco, Chicago, Boston gibi şehirler, uluslararası öğrenciler tarafından sık sık tercih edilirler. Amerika’ya İngilizce eğitimi almak için gelen uluslararası öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

KANADA’DA DİL EĞİTİMİ

Kanada’nın resmi iki dilli bulunur. Québec eyaletinde ana dil Fransızcadır; ama burada da birçok Kanadalı iyi İngilizce konuşur. Diğer tüm eyaletlerde İngilizce baskındır ve neredeyse sadece İngilizce konuşulur. Bu sebeple, Kanada hem Fransızca hem de İngilizce dil eğitimi için değerlendirilebilecek bir seçenektir.

Kanada’daki dil okulları, çoğunlukla büyük şehirlerde bulunur. Kanada’daki dil kursları, öğretmenlerin her eyalette kullanılan lehçeyi öğrettiği bir dizi standart kurs ve uzmanlık kursu sunmaktadır. 

Dil eğitimi için Kanada’ya giden uluslararası öğrencilerin çoğu Ontario eyaletinde bulunan Toronto şehrini tercih etmektedir. Kanada’nın en hareketli şehirlerinden biri olan Toronto’nun yanı sıra, Vancouver ve Montréal de öğrencilerin ilgisini çeker.

AVUSTRALYA’DA DİL EĞİTİMİ

Uluslararası öğrencilerin dil eğitimi için sıkça tercih ettiği diğer bir popüler seçenek Avustralya’dır. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Avustralya, çok ulusluluğu, eğitim kalitesi, konforlu eğitim hayatı, büyüleyici doğası ve çalışma izni gibi uluslararası öğrenciler için sundukları imkanlarla öne çıkar. 

Avustralya’ya İngilizce eğitimi almak için gelen uluslararası öğrencilerin haftada 20 saat (yarı zamanlı) çalışma izni bulunur. Bu olanak sayesinde öğrenciler hem kendilerine ufak bir harçlık çıkarabilir hem de İngilizcelerini pekiştirebilecekleri ek bir fırsata sahip olurlar. Başta Sydney olmak üzere, Melbourne ve Brisbane öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen şehirleridir. Avustralya’da İngilizce eğitimi alan öğrencilerin büyük bir kısmı, İngilizce dil eğitimlerinden sonra sertifika eğitimlerini de tercih ederler. 

4.B) DİL OKULLARI

İster yurt dışında yüksek öğretim kurumlarına hazırlık için ister kariyerinizde bir üst seviyeye çıkabilmek için, ihtiyacınıza göre çeşitli dil okulu seçenekleri bulunur. 

Yurt dışında dil okulları denildiğinde, akla gelen en popüler seçenek İngilizcedir. Genel İngilizce, Akademik İngilizce, IELTS Hazırlık, TOEFL Hazırlık, Aktif İngilizce gibi amaca yönelik programlar bulunur. Mühendislik İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi gibi programlar, kariyer hedeflerine göre öğrencilerin tercih edebileceği seçenekler arasında yer alır. İngilizce dışında, Almanca ve Fransızca eğitimi için de yurt dışı dil okullarını tercih eden birçok uluslararası öğrenci vardır.