Daha 17

‘Yetişken diye sınıflandırdığımız milyonlarca insanın hayatına aslında 17 yaşındaki bir çocuk karar veriyor’’ diye bir hipotez ortaya koyduğumda buna önce karşı çıkacağınızı ve daha sonra okudukça bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Yetişkin olarak kendi geçmişinize, gençliğinize gittiğinizde yaptığınız başarı-okul-bölüm-meslek tercihlerinizin, bugün var olan sizin hayatınızı ne kadar etkilediğini bir düşünün. Çalıştığınız iş yeri, tanışıp sevdiğiniz eşiniz, yakın dostlarınız, hobileriniz, refah seviyeniz, hatta yaşadığınız sokak bile aslında 17 yaşındaki ‘Siz’in yaptığı tercihlerle sizi bugün buralara getirdi. 17 yaşındaki bir çocuğun tercihleri, bir ömür boyu yaşadığınız/yaşayacağınız hayatı şekillendirmekte o kadar etkiliydi ki. Ama siz bunu yaşadıkça fark ettiniz. Bu sebeple 17 yaşın önemi belki de bütün yaşlardan daha kıymetli ve hipotezim tam da bunun üstüne kurulu.

Daha 17 dediğimde, 17 yaşındaki okuyucumun ‘Ne demek daha 17 yaşında bir çocuk’ dediğini duyar gibiyim. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü bir hikaye yazılacaksa, sayfaları önce boş hayal etmeli, sonra kitabın bitmiş halini hayale getirmeli, sonra yazmaya başlamalı insan yazarken hikayesini. Nasıl bir hayat hayal ediyorum, nelere katlanmaya hazırım, ne olmak istiyorum, ne olmam bekleniyor, iç seslerim ne diyor, dış sesler ne fısıldıyor, derslerim ne kadar iyi olursa daha iyiyi hedeflerim, sanata ne kadar zaman ayırmalıyım, hangi meslek beni nereye taşır, arkadaşlarla ne kadar zaman geçirebilirim, önceliklerim neler, hangi dilleri öğrenmeliyim, neye ne kadar zaman ayırabilirim, hedeflerim neler, hangi yoldan yürümeliyim, kimler beni nereye taşır, spora zaman var mı, hangi kulüpler bana daha doğru katkıyı sağlar, yazlarımı nasıl geçirmeliyim, hangi sınavlara hazırlanmalıyım, liseden sonra kendimi nerede görüyorum, yurt içinde mi okumalıyım yurtdışında mı, üniversiteden sonra kendimi nerede görüyorum, 30’lu yaşlarda neredeyim, 40’lı yaşlarda kendimi gerçekleştirmiş biri miyim yoksa hala geçmişin pişmanlıklarıyla arkama mı bakıyorum, kimim ben, neyi neden nasıl yapmalıyım gibi pek çok sorunun sorulduğu, sorulması gerektiği, aslında bütün hayatın sorumluluğunun omuzlarında yüklü olduğu bir zaman 17 yaşı. O yüzden ‘daha 17 yaşında bir çocuk’. Ama tüm hayatın yükünün omuzlarında olduğuna inandığımız yaşlı bir çocuk.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.