Avustralya’da Üniversite Okumak için Girilecek Sınavlar

Avustralya’da üniversite okumak için ne yapmalıyım sorusu bu ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler için araştırılan bir konudur. Bu konuda yapacağınız araştırmada öğrenci vizesi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Avustralya’da okuyan çoğu öğrenci bunu Avustralya Hükümeti Öğrenci vizesi kapsamında yapmaktadır. Bu vize, üniversiteler ve TAFE kolejlerini içeren kayıtlı bir Avustralya eğitim sağlayıcısı aracılığı ile bu ülkede eğitim alma hakkı kazanabilirsiniz.

Bu vizeye başvuruyorsanız Avustralya’daki bir üniversiteden veya TAFE kolejinden bir yer teklifi almanız gerekmektedir.  Bu vizeye Avustralya dışından veya Avustralya içinden başvuruda bulunmak mümkündür. Avustralya Hükümeti Öğrenci vizesine başvuru için İçişleri Bakanlığı’na başvurunuzu yapmadan önce bir başvuru formu göndermeniz, ücreti ödemeniz ve destekleyici belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Resmi olarak tamamlanması gereken evrakların tamamlanması ile eğitim vizesini almaya hak kazanmış olacaksınız. Bu işlemler ve Avustralya’da eğitim için yapmanız gereken her şey için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece işlemleriniz çok daha doğru ve bilinçli olarak yapmış olursunuz.

Avustralya’da Üniversite Okuyabilmek İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Avustralya’da eğitim alma düşünceniz varsa bunun için yapmanız gereken ilk şey ülkenizin Avustralya ile orada eğitim almanıza izin veren bir anlaşması olup olmadığını öğrenmek olacaktır. Bunu Austrade’nin web sitesini kontrol edebilirsiniz. Bu devlet kurumu, Avustralya’da eğitimle ilgili her şey hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu ülkede eğitim almak için girmeniz gereken sınavlar hakkında bilgi almadan önce hangi alanda eğitim alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bunun sebebi okuyacağınız bölüme ve okula göre sınavlara girmeniz istenecektir. Bazı okullar sınav istemezken bazıları belli alanlarda sınava girme şartı koymaktadır.

Avustralya’da üniversite okumak kişinin kendini geliştirmesi ve uluslar arası eğitim kalitesine sahip okullara gitmesi anlamına gelmektedir. Ülkenizin Avustralya ile bir anlaşması varsa bir sonraki adımda okul ve alan seçimi yapmanıza gelmiş olacaktır. Avustralya’da okumak istiyorsanız, bir İngilizce dil sınavına ve bir IELTS sınavına girmeniz gerekecektir. Ayrıca gideceğiniz okula göre akademik bir giriş sınavına girmeniz gerekebilir.

Gireceğiniz sınavlar ve bu sınavlar hakkında bilgi alıp önceden bu sınavlar girmeniz vize işlemlerini hızlandıracaktır. Akademik Giriş Sınavları olarak geçen sınavlar, Avustralya üniversitelerinin uluslararası öğrencileri kabul edilmeden önce yapılmasını istediği sınavlardır. Akademik giriş sınavında belirli bir puan alma şartı bulunmaktadır. Bu sınavlardan en yaygın olanı Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS) adlı sınavdır.  Giriş için gereken puan, çalışma alanınıza göre değişiklik gösterecektir ancak ortalama aralık 10 üzerinden 6 ile 7 arasında olmaktadır.

Yabancı Öğrenciler Avustralya’da Nasıl Üniversite Okur?

Avustralya, uluslararası öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği bir ülkedir.  Avustralya’da eğitim almanın maliyeti, yüksek öğrenim görmek isteyen birçok uluslararası öğrenci için genellikle pahalı gelmektedir. Sonuç olarak, birçoğu daha düşük maliyetli İngilizce dil programlarını tercih ederken bir kısmı da kalıcı olarak yurt dışına taşınmadan üniversitede okumayı tercih ediyor. Yabancı öğrenciler Avustralya’da nasıl üniversite okur konusunda detaylı bir araştırma yapmak ve bu araştırma sonuçlarına göre hazırlık yapmak uygun olacaktır.

Avustralya’da okumak, birçok öğrenci için heyecan verici bir fırsat olarak görülmektedir. Ancak süreç oldukça karmaşık olabilir.  Avustralya’da bir üniversitede eğitiminize başlamak için ne yapmanız gerektiğini detaylı bilmeniz oldukça önemlidir. Başvuru sürecinizdeki ilk adım, okumak istediğiniz kurumun giriş koşullarını karşılayarak üniversiteye kabul edilmektir. Giriş koşulları okullar arasında farklılık gösterir ancak genel olarak şunları içerir:

  • Avustralya Yüksek Lisans Kabul Derecesi (ATAR) veya eşdeğeri (örneğin, IB sonuçları)
  • İngilizce dil yeterliliği (eğer İngilizce ilk diliniz değilse)
  • Avustralya’da okumak istediğinizde standart sınavlara girmeniz gerekecektir. En yaygın olanları IELTS ve TOEFL’dir.

Avustralya’da eğitim almanın ilk adımı Avustralya öğrenci vizesi almaktır. Öğrenci vizeniz için Avustralya dışından başvurabilirsiniz. Avustralya’da okumak için Tier 4 Genel Öğrenci Vizesine ihtiyacınız vardır. Vize, dört yıla kadar eğitim görmenize ve eğitiminiz sırasında yarı zamanlı çalışmanıza izin vermektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.