Avustralya’da Okurken Konaklama Olanakları Nelerdir?

Avustralya’da okurken konaklama olanakları nelerdir? Avustralya’da yabancı öğrenciler için birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Günümüz itibariyle bu ülkede konaklama söz konusu olduğu zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkmaktadır;

  • Özel kiralık daire
  • Aile yanında konaklama
  • Hostel veya paylaşımlı daire
  • Bir üniversite yerleşim bölgesindeki yurtlar
  • Kampüs yurtları (Üniversite tarafından sağlanan kampüs içi konaklama)

Aile yanında konaklamalar, Avustralya’da Avustralyalı bir aile ile yaşama şansı sundukları için birçok uluslararası öğrenci arasında popülerdir. Avustralya’nın tüm şehirlerinde bu tarz konaklama alanları bulabilirsiniz. Aile yanında kalan öğrenciler, misafirleri için etkinlikler düzenleyebilirler. Ayrıca okullara ve üniversitelere ulaşım konusunda yardımcı olabilir.

Pansiyonlar veya paylaşımlı daireler, özel kiralık dairelerden daha düşük bir maliyetle konaklama sağlamaktadır. Ancak bunlar genellikle diğer konaklama türlerinden daha basittir. Hostel odaları genellikle en fazla altı kişi tarafından paylaşılır, bu nedenle alanınızı başkalarıyla paylaşmak konusunda rahat olmanız gerekir. Hostellerde genellikle dünyanın dört bir yanından diğer gezginlerle tanıştığınız ortak mutfaklar, çamaşır yıkama tesisleri ve ortak alanlar bulunur. Bir pansiyon veya apartman kompleksinde ortak konaklama için gecelik yaklaşık 50 AUD ödeme yaparsınız.

Avustralya’da Okurken Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Avustralya’da okurken konaklama olanakları söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır. Çünkü Avustralya’da öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. En popüler seçenek, üniversiteler ve kolejler tarafından sağlanan yurtlardır. Bunlar genellikle kampüste bulunmaktadır. Ancak bazı öğrenciler kampüs dışında kendi dairelerinde veya ortak evlerinde yaşamayı tercih ederler. Diğer seçenekler arasında aile yanında konaklama ve sırt çantalı gezgin pansiyonları bulunmaktadır.

Avustralya’da yurtlar genellikle kendi yemeklerini hazırlar ve mutfak, çamaşır makinesi ve internet erişimi gibi evde olmasını beklediğiniz tüm olanakları sunarlar. Birçoğunun bünyesinde veya yakınında çamaşır yıkama olanakları da vardır. Yurtlarda yaşamayı seçerseniz, size diğer dört kişiyle ayrılmış bir oda tahsis edilecektir. Genellikle birinci sınıf ve ikinci sınıf öğrencilerinin birlikte yaşadığı bir karışım vardır. Ancak ilk yıllarında, derecelerini tamamladıktan sonra evden taşınan ancak hala üniversitede okuyan daha büyük öğrencilerle birlikte yaşamak nadir değildir.

Yurtlarda yaşamaktan daha fazla özgürlük istiyorsanız, aile yanında konaklama sizin için olabilir! Aile yanında konaklama, Avustralya genelinde birçok üniversite tarafından sunulmaktadır. Bir aile ile yaşıyorsanız, değişim programının bir parçası olarak genellikle ücretsiz oda ve pansiyon sağlayabilirler. Ayrıca, diğer değişim öğrencileriyle ortak bir ev de bulabilirsiniz.

Avustralya’da Daire Kiralamak Mantıklı Mıdır?

Bağımsız yaşamayı tercih ediyorsanız, Avustralya çevresinde yerel sakinlerden kiralayabileceğiniz birçok paylaşımlı ev ve daire bulunmaktadır. Bunlar bir otelde kalmaktan daha ucuz olabilirler. Çünkü tamamen mobilyalı gelirler ve bazıları kira fiyatına elektrik ve su gibi hizmetleri de içermektedir.

Ayrıca, kendi evi olan ancak evini onlarla paylaşacak başka birini arayan birinden oda kiralamayı da düşünebilirsiniz. Bu tür bir düzenleme genellikle, her iki tarafın da benzer programları ve ilgi alanlarına sahip olması durumunda en iyi sonucu verecektir. Böylece ev arkadaşı olarak geçirdikleri süre boyunca birlikte iyi geçinebilirler.

Bütün bu bilgiler ışığında Avustralya’da okurken konaklama olanakları gündeme geldiği zaman gayet doğal olarak karşınıza farklı seçenekler çıkacaktır. Bu tür işlemler için profesyonel bir danışmanlık hizmetini alıyor olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Siz de sayesinde üst düzeyde bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Böylece Avustralya’da okurken konaklama olanakları konusunda ayrıcalıklı fırsatlara sahip olabilirsiniz. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde tam anlamıyla profesyonel bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.