Avustralya’da Okurken Çalışma İmkanı Var mı?

Avustralya’da okurken çalışma imkanı var mı denildiğinde bu konuda araştırılması gereken bir çok başlık bulunmaktadır. Bu ülkeye eğitim için gitmenin şartları ve okurken çalışmaya zaman ayırıp ayrılamayacağı gibi konuların önceden belirlenmesi uygun olacaktır. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki evet Avustralya’da okurken çalışmak mümkündür.  Bu ülkeye giden öğrenciler Avustralya’da okurken aynı zamanda çalışma imkanı bulabilmektedir. Bunun için öncelikle eğitiminizi yapacağınız bir programa kaydınızı tamamlayıp vize işlemlerini yaptırdıktan sonra çalışma konusunda adım atabilirsiniz.

Avustralya’da okurken çalışmak mümkün olmaktadır.  Aslında birçok üniversite öğrencileri için staj veya işe yerleştirme düzenlemesi yapılmaktadır. AB üyesi olmayan bir öğrenciyseniz, biraz ekstra para kazanmak istiyorsanız, kaldığınız süre boyunca yarı zamanlı bir iş ayarlayarak maddi olarak sıkıntı yaşamadan burada eğitimizi tamamlayabilirsiniz.

Bu ülkede bazı üniversiteler hem okuyup hem çalışmak isteyen öğrencilere haftalık belli bir çalışma saati limiti koymaktadır. Bunun sebebi öğrencinin çalışmanın dışında akademik olarak okula ve derslere vakit ayırmasını sağlamaktır.

Avustralya’da Okurken Çalışmak Mümkün mü?

Avustralya’da bir okulda okumak veya bir kursa gitmek üzere bu ülkeye gidenler okurken aynı zamanda çalışma imkanı bulabilir. Avustralya’da okurken çalışmak isteyenler Avustralya’dan ayrılış tarihlerine kadar çalışabilmektedir.  Bu şekilde eğitimine devam etmek ve çalışmak isteyenler öncelikle vizelerinin tüm gerekliliklerini yerine getirmelidir. Avustralya’dayken kendini geçindirmek için yeterli paraya sahip olduğundan emin olmak isteyen öğrenciler çalışma seçeneklerini değerlendirir.

Avustralya’da okurken çalışıp çalışamayacağınızı etkileyecek birçok faktör bulunmaktadır. Öğrenci vizesi sahibiyseniz haftada yalnızca 20 saate kadar çalışmanıza izin verilmektedir.  Bunun yanında haftada 40 saate kadar çalışabileceğiniz bazı üniversiteler ve alanlar da bulunmaktadır. Avustralya’da okumak istiyorsanız hiçbir şekilde öğrenci vizesi almaya uygun olmayan yani kısıtlı meslekler olarak adlandırılan mesleklerden haberdar olmanız gerekmektedir. Bu kısıtlı meslekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bankacılık, finans ve muhasebe
  • Tıbbi uygulama ve sağlık destek çalışanları (hemşireler gibi)
  • Avukatlar ve avukatlar

Avustralya’ya çalışma izni veren bir vize ile gelen öğrencilerin çoğu ülkeye geldiklerinin ilk birkaç haftasında iş bulabilmektedir. Öğrenciler genellikle becerilerine ve deneyimlerine uygun işleri kolayca bulabilmektedir.

Giden Öğrenciler Avustralya’da Okurken Çalışabilir mi?

Avustralya güçlü bir ekonomiye sahiptir. Buraya okumak için gelen çoğu öğrenci okurken iş bulabilmektedir. Birçok öğrenci çalışırken çalışmayı seçse de her hafta kaç saat çalışabileceği ve çalışmalara ne zaman ara vermesi gerekeceği konusunda kısıtlamalar olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Çalışmanın öğrenci vizesi üzerindeki etkisi olduğu unutulmamalı. Bazı durumlarda, eğitiminizi tamamladıktan sonra üç aydan daha fazla kalmak istiyorsanız bu durumda başka bir vize türüne başvurmanız gerekecektir.  Bunu yapmamanız durumunda ülkeyi terk etmeniz gerekebilir.

Avustralya’da eğitim ve çalışmayı birleştirmek mümkün olmaktadır.  Fakat öğrenci vizesi almaya uygun değilseniz bu izinleri almanız biraz zor olacaktır. Avustralya’da okurken çalışmak istiyorsanız en iyi seçenek, çalışırken yarı zamanlı eğitim almanıza izin veren bir Avustralya öğrenci vizesine başvurmaktır. Bu vizenin adı Alt Sınıf 573 – Çalışma ve Tatil Vizesi’dir.

Giden Öğrenciler Avustralya’da Yasal Olarak Çalışabilir mi?

Avustralya’da giden öğrenciler, pasaportları varsa ve bir Avustralya üniversitesi tarafından Master veya PhD düzeyinde lisans eğitimi veya lisansüstü eğitim için kabul edilmişlerse Avustralya’da yasal olarak çalışabilme hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca Avustralya’ya gelmeden önce uygun bir vizeye ve sağlık sigortasına sahip olmalıdırlar. Bu şartları uygun olmayan öğrenciler yerel büyükelçilikler veya konsolosluklarıyla iletişime geçmelidir.

Eğitiminiz sırasında yarı zamanlı çalışmak isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, Öğrenci Vizesine (Alt Sınıf 573) başvurmanız gerekmektedir.  Bu vize, yalnızca dönem boyunca iki haftada bir 40 saate kadar çalışmanıza izin verir. Avustralya’da yasal olarak çalışmak isteyen öğrencilerin bu şartları üniversiteleri ile görüşerek işlemlere başlaması tavsiye edilmektedir. Bütün bu şartları Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.