Avustralya’da Okuduktan Sonra Diploma Denkliğim Olacak mı?

Avustralya’da okuduktan sonra diploma denkliğim olacak mı? Elbette ki Avustralya’da eğitim gördükten sonra diploma denkliğine sahip olursunuz. Türkiye bütün Avustralya Üniversitelerin YÖK denkliği vermektedir. Dolayısıyla Avustralya’da eğitim görmüşseniz buradaki eğitiminizle Türkiye’de denklik alabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir şekilde sınava vs girmenize de gerek yoktur.

Avustralya eğitim dili İngilizce olan ve eğitim sistemi bakımından İngiliz tarzını benimseyen bir ülke konumunda yer almaktadır. Avustralya’da hem lise kademesinde hem de üniversite kademesinde eğitim aldığınızda ve bu okullardan mezun olduğunuzda Türkiye’den denklik almak konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda Türkiye’den Avustralya’ya eğitim amacıyla gidenlerin sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmiştir.

Avustralya’da Diploma Alabileceğiniz Eğitim Kurumları Hangileridir? 

Olarak sınıflandırılmaktadır. Elbette ki Avustralya’da eğitim görmeyi istiyorsanız bu ülkedeki fırsatlara yönelik olarak kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip edebilirsiniz. Bu kapsamda profesyonel bir danışmanlık firmasıyla iletişime geçmeniz ayrıcalıklı fırsatları sizlerle buluşturacaktır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla tam olarak profesyonel bir düzeyde hizmet almanız mümkün olacaktır.

Şayet Avustralya’da eğitim görüp diploma almak istiyorsanız karşınıza 3 farklı seçenek çıkacaktır. Bunlar;

 • Lise ve Üniversiteler
 • Hazırlık Kursları (TPC)
 • Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) Yeterlilikleri

Avustralya’da Lise Ve Üniversite Eğitimi

Avustralya’da lise eğitimi almayı istiyorsanız, 2 dönemlik bir süreli programa dahil olabilirsiniz. Sonrasında 4 dönemden oluşan farklı bir kademeye katılım sağlayabilirsiniz. Böylece lise eğitiminizi tamamlamak konusunda etkili bir eğitim sürecine dahil olursunuz. Avustralya’da lise öğrencileri hem özel hem de devlet okullarında eğitim görebilmektedir. Üstelik bu okullarda yatılı olarak da eğitim görme olanağına sahip olursunuz. Şayet Avustralya’da üniversite eğitimi almak isterseniz Avustralya’daki liselerden mezun olmuşsanız herhangi bir sınava girmeden ilginize ve yeteneğinize göre farklı üniversitelere devam edebilirsiniz.

Avustralya’da Hazırlık Kursları 

Hazırlık kursları sizi üniversiteye veya TAFE’ye girişe hazırlamak için tasarlanmıştır. Bu kurslardan mezun olduğunuz zaman bir sertifika veya diploma vermezler. Bunun yerine, üniversitede veya TAFE’de başarılı olmanıza yardımcı olacak çalışma becerileri ve bilgileri sağlarlar.

Avustralya’da Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) Yeterlilikleri

Bu nitelikler, bir derece veya diploma tamamlamadan işgücüne girmek isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Öğrencilerin belirli çalışma alanlarında beceri kazanmalarına ve mezun olduktan sonra iş bulma şanslarını artırmalarına olanak tanımaktadır.

Uluslararası Öğrencilerin Avustralya’da Denklik Alması

Ülkemizdeki eğitiminizi Avustralya diplomasına dönüştürmek istiyorsanız, Avustralya’da daha fazla eğitim almanız ve farklı bir öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Şayet uluslararası bir öğrenciyseniz ve Avustralya’da okumak istiyorsanız, bunun için birtakım kriterleri karşılıyor olmalısınız.  Avustralya diploma denkliği için gerekli kredi sayısını tamamlarsanız, kendi ülkenizde diploma denkliğine sahip olursunuz.

Avustralya Yeterlilikler Çerçevesi (AQF) dünya çapında tanınmaktadır. Nitelikleri tanımlamak ve eğitim ve öğretim yoluyla yolları tanımlamak için kullanılmaktadır. AQF 8 farklı seviyeden oluşur:

 • Seviye 1 Sertifika I
 • Seviye 2 Sertifika II
 • 3. Seviye Diploması
 • 4. Seviye İleri Diploma
 • Seviye 5 Mezuniyet sertifikası
 • Seviye 6 Yüksek Lisans diploması
 • 7. seviye yüksek lisans
 • Seviye 8 Doktora derecesi

Bütün bu bilgiler ışığında şayet Avustralya’da eğitim görmek istiyorsanız mutlaka tam anlamıyla profesyonel bir hizmet almalısınız. Ancak bu sayede Avustralya’daki eğitim fırsatlarına dair, denklik konusuna ve konaklama olanaklarına dair kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tam da bu kapsamda Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı profesyonel eğitim danışmanlığı konusunda üst düzeyde bir hizmeti sizlerle buluşturma kabiliyetine sahiptir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.