Avustralya’da Mezun Olduktan Sonra Orada Yaşayabilir miyim?

Avustralya’da mezun olduktan sonra orada yaşayabilir miyim? Elbette ki Avustralya’da mezun olduktan sonra bu ülke kalabilirsiniz. Üniversiteden mezun olduktan sonra, Eğitim Çalışma Sonrası Çalışma Vizesine başvurabilirsiniz. Bu, iş aramak için Avustralya’da 18 aya kadar kalmanıza izin veren geçici bir vizedir. Vize ayrıca bu süre zarfında çalışmanıza ve okumanıza izin vermektedir.

Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi, en az bir yıllık nitelikli bir Avustralya okulunda mezun olduktan sonra dört yıla kadar Avustralya’da çalışmanıza izin verilmektedir. Avustralya’da bir Yüksek Lisans veya Doktora derecesini tamamladıysanız, vize mezuniyetten sonra iki yıl süre içerisinde bu ülkede kalabilirsiniz.

Eğitim Sonrası Çalışma Vizesine başvurmadan önce belirli bir iş bulmanız gerekmemektedir. Ancak, bu vize size bir kez verildikten sonra, yalnızca dört yıllık süre içinde makul bir istihdam olasılığı varsa geçerli olacaktır. Başvuru sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanması için mevcut öğrenci vizenizin süresi dolmadan çok önce başvurmanız önemlidir.

Avustralya’da Mezun Olduktan Sonra Ne Yapabilirim?

Türkiye’den Avustralya’ya giden bir öğrenciyseniz, lisans derecenizden mezun olduktan sonra Avustralya’da kalabilirsiniz. Bir lisansüstü okula veya iş başvurusunda bulunmanız mümkündür. Ancak buna bağlı koşullar da vardır. Avustralya’dan ayrılmadan önce öğrenci vizesi veya geçici lisansüstü vizesine başvurmanız gerekecektir. Derecenizi bitirdikten sonra bunu mümkün olan en kısa sürede yapmanız önemlidir. Böylece ortaya çıkabilecek sorunları çözmek için zamanınız olacaktır.

Üniversite dışı bir kurumda öğrenim görmüş öğrenciler, okumak istedikleri kursun kabul koşullarını yerine getiriyorlarsa ve o kursta yer için bir bekleme listesi yoksa, bir Avustralya üniversitesinde lisansüstü programa başvurabilirler. Siz de Avustralya’daki üniversitelere başvuruda bulunarak, bu ülkede okuyabilir, sonrasında Avustralya’da kalabilirsiniz.

Avustralya’da mezunlar için en yaygın vize, iki yıl süren geçici mezun vizesidir. Bu, herhangi bir iş alanında çalışmanıza izin verecektir. Mezunlar için geçerli olan vize, başvuru tarihinizden itibaren iki yıl geçerli olacaktır. Bu noktada Avustralya’da sürecin nasıl takip edileceğine dair profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu tür danışmalık hizmetini üst düzeyde bir kalitede sizlerle buluşturmaktadır.

Avustralya’da Lisansüstü Programdan Sonra Kalabilir Miyim?

Lisansüstü program, Avustralya’da kalıcı oturma iznine giden popüler bir yoldur. Birçok kişi, iki yılı dolduktan sonra kalmayı ve başka bir geçici çalışma vizesi almayı seçmektedir. Ancak, bir eşiniz ve çocuklarınız varsa, durumunuza daha iyi uyan aile birleşimi vizeleri gibi başka seçenekler de mevcuttur.

Avustralya Hükümeti, mezun olduktan sonra Avustralya’da yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren bir dizi nitelikli göçmenlik planına sahiptir. Bunlara İşveren Sponsorlu Vize ve Nitelikli Bağımsız Vize dahildir. İşveren Sponsorlu Vize, Avustralya’da yerleşik bir işveren tarafından kendi alanlarında iş teklif edilen mezunlar için geçerlidir.

İşveren Sponsorlu Vize, Avustralya’da dört yıla kadar yaşamanıza ve çalışmanıza izin verir, bu sürenin sonunda daimi ikamet için uygun olabilirsiniz. Nitelikli Bağımsız Vize, Avustralya dışında en az iki yıllık lisansüstü eğitim almış veya bir lisans derecesini tamamlamış ve son 10 yıl içinde Avustralya dışında en az bir yıl eğitim görmüş mezunlar için geçerlidir. Bu vize, Avustralya’da dört yıla kadar yaşamanıza ve çalışmanıza izin verir, bu sürenin sonunda daimi ikamet için uygun olabilirsiniz.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra Avustralya’da çalışmayı planlıyorsanız, yapılacak en iyi şey vize başvurusu yapmadan önce niteliklerinizin Avustralya makamları tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol etmektir. Bu aşamada profesyonel bir düzeyde eğitim danışmanlığı hizmeti almak için Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmelisiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.