Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Avustralya, yaşam ve eğitim kalitesinin yanı sıra doğal güzellikleriyle öne çıkan ülkelerden biridir. Yaban hayatı koruma alanlarından Aborijin rezervlerine kadar 500’den fazla milli park ve 2.700’den fazla koruma alanı bulunmaktadır. Avustralya aynı zamanda çok ulusluluğuyla bilinir. Nüfusunun neredeyse yarısını göçmenler oluşturmaktadır. Avustralya evlerinde 260’tan fazla dil konuşulmaktadır. İngilizce dışında en yaygın olan diller Mandarin, İtalyanca, Arapça, Kantonca ve Yunanca’dır. Avustralya, birçok alanda dünya lideri bir eğitim sunmaktadır. Dünyanın en iyi 100 öğrenci şehri listelerinde Avustralya’nın birçok şehri yer alır. Avustralya’da 43 üniversite bulunur. Üniversitelerin yanı sıra başka birçok kurum çeşitli yüksek öğretim programları sunmaktadır.


Avustralya’da Eğitim Sistemi

Dünyanın en iyi yüksek öğretim sistemlerine sahip olan Avustralya’da lisans eğitimi ortalama olarak dört yıl sürmektedir. Avustralya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, genellikle çift veya birleşik bir Lisans Derecesi programlarını tercih ederler. Bu şekilde, iki lisans derecesine sahip olabilirler. Çift lisans derecesi için en çok tercih edilen alanlar sanat, ticaret, hukuk ve bilimdir.

Klasik MEB lise diplomasına sahip olan öğrencilerin Avustralya’da kayıt oldukları üniversite programının departman derslerine başlamadan önce bir yıl bilimsel hazırlık (foundation) eğitimi alması gerekir. Bunun yanı sıra, IB Diploma, A Level, AP, SAT gibi belgelerle başvurularını destekleyen öğrenciler, direkt departman derslerine başlayabilirler.


Avustralya Lisans Kabul Kriterleri


Okul Not Ortalaması

Avustralya lisans programlarına başvururken lise not ortalamanız çok önemlidir. Özellikle başvurduğunuz lisans programıyla ilgili olabilecek derslerin not ortalamalarını yüksek tutmak önemlidir.

İngilizce Yeterliliği

Avustralya lisans başvurularında departman derslerinize direkt başlayabilmeniz için, İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunu, IELTS, TOEFL, PTE Academic gibi uluslararası bilinirliği olan İngilizce Seviye Belirleme Sınavları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sınavlardan herhangi birine girip sonuç belgenizi aldığınızda, sınav sonuç belgeniz iki yıl kadar geçerli olur. Eğer İngilizce seviyeniz, departman derslerine direkt başlayacak seviyede değilse, öncesinde ihtiyacınız kadar Akademik İngilizce eğitimi alabilirsiniz.

SAT Skoru

SAT (Scholastic Aptitude Test) başta Amerika olmak üzere, lisans başvurularında yaygın olarak kullanılan bir sınav türüdür. Avustralya lisans başvurularında kullanılabilir. Bu sınav, College Board tarafından düzenlenmektedir. İki kısımdan oluşur: Matematik ve kanıta dayalı yazma ve okuma. Her yıl birkaç kere sınava girme şansınız bulunmaktadır. SAT, 400-1600 puan arasında değerlendirilir.


Avustralya'da Lisans Eğitimi Hakkındaki Yazılarımız: