Avustralya’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Maliyeti Ne Kadar?

Avustralya’da bir yıllık lisans eğitim maliyeti ne kadar sorusuna cevap arayanlar bu ülkede eğitim almak üzere hazırlıklarını yapan kişilerdir. Bu kişiler iyi bir ülkede iyi bir eğitim almak için araştırma yapanlar Avustralya’daki okulları tercih edebilirler.

Avustralya’da üniversite eğitimi size ne kadara mal olacağına dair doğru bir tahmin almanın en iyi yolu, doğrudan üniversiteyle iletişime geçmeniz olacaktır. En güncel fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında aracı şirketler size fiyatlar hakkında detaylı bilgi verecektir. Size doğru bilgiler verecek ve okul için ödeme yapmanıza yardımcı olabilecek burslar bulma konusunda ipuçları verebilecek olan bu firmalarla iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konularda sizlere yardımcı olmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Avustralya’da Bir Yıllık Lisans Eğitim Giderleri Nelerdir?

Avustralya’da eğitim almanın maliyeti okula ve okulun bulunduğu şehre göre değişiklik gösterebilir ancak genel olarak diğer ülkelerde okumaktan çok daha uygun maliyetli olduğunu da söylemek uygun olacaktır. Avustralya’da bir yıllık lisans eğitimi gideri 24.000 $ ‘dır. Buna eğitim ücretleri, yemek, konaklama, seyahat ve eğlence gibi yaşam masrafları dahil olmaktadır. Elbette farklı üniversiteler ve eğitim programları arasında büyük farklılıklar olabilir. Bu fiyatlar güncel olarak açıklanmaktadır.

En pahalı lisans eğitimi eczacılık ve tıpta olup bu da yılda 40.000 dolardan fazlaya mal olmaktadır. Bunun nedeni kısmen bu bölümlerin iki yıllık eğitim gerektirmesidir. Bu nedenle öğrenim ücretleri bu bölümlerde iki kat olmaktadır. Bunun yanında Sydney veya Melbourne gibi büyük şehirlerdeki yüksek konaklama maliyetleri nedeniyle yüksek yaşam giderleri ortaya çıkmaktadır.

Buna karşılık, mühendislik veya eğitim gibi bazı lisans alanlarında eğitiminiz sırasında fazla seyahat gerektirmediğinden çok daha ucuzdur. En ucuz lisans programları, büyük şehirlerdeki üniversiteler yerine daha küçük şehirlerdeki üniversiteler tarafından sunulmaktadır.  Avustralya’da bir yıllık lisans eğitiminin maliyeti 10.000 ila 25.000 dolar arasındadır. Ancak, bu miktar üniversiteye ve üniversitenin bulunduğu yere göre değişiklik gösterebilir.

Avustralya’da Lisans Eğitimi İçin Neler Gerekli? 

Avustralya’da dört yıllık üniversiteye gitmenin toplam maliyeti ev tutup kira ödeyip ödemediğinize ve gitmeyi seçtiğiniz üniversiteye bağlı olarak değişecektir. Bunun yanında birçok üniversitenin, öğrencilerin lisans programlarına kaydolurken çalışabilecekleri saat sayısı konusunda katı sınırları olduğunu unutmamak gerekir. Haftada 40 saatten fazla çalışan öğrencinin akademik olarak zorlanacağı düşünülmektedir. Çalışan öğrenci zaman yönetimi konusunda sorun yaşayabilir ve derslerinde başarısız olma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Bir Avustralya üniversitesinde bir yıllık öğrenim ücretlerinin maliyeti, yıllık 10.000 AUD ile 35.000 AUD arasında değişmektedir. Bu ücrete kayıt ücretleri, öğrenci birliği ücretleri gibi tüm ücretler dahil olmaktadır. Ancak uluslararası bir öğrenciyseniz, uçak bileti, sağlık sigortası ve vize başvuru masraflarınızı da ayrıca ödemeniz gerekmektedir. Bu rakam, evden uzakta yaşayan ve bir devlet üniversitesine devam eden bir Avustralyalı öğrencinin ortalama yıllık harcamasını temsil etmektedir. Özel üniversiteler, her hafta veya sömestrde daha fazla çalışma saati gerektiren kurslar genellikle devlet üniversitelerinden daha pahalı olmaktadır.

Avustralya’da Lisans Eğitimi İçin Şartlar Nelerdir?

Farklı bir ülkede üniversite okumak kariyer adına çok güzel şartlar sunabilir. Fakat farklı bir ülkede konaklama ve günlük harcamalar göz önünde bulundurulduğunda fiyat olarak biraz fazla bir maliyet çıkarılmaktadır. Avustralya’da lisans eğitimi almak üzere araştırma yapan öğrencilerin bu konuda detaylı bir arama yapması uygun olacaktır.

Konaklama, yemek ve eğlence gibi yaşam giderleri, eğitim almayı seçtiğiniz şehre göre değişiklik göstermektedir. Bunu düşünerek bütçenize uygun bir yer seçebilirsiniz. Üniversitelerin sunduğu konaklama imkanlarından yararlanmak istemeyenler kendileri için bir mekan ayarlamak zorundadır. Bu da mali olarak kişiyi zora sokacak bir seçenek olacaktır. Avustralya’da bir lisans programında eğitim almanın ortalama maliyeti yılda 21.000 AU$’dır (16.600 ABD$). Bu miktar öğrenim ücretlerini ve üniversite konaklama maliyetlerini içermektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.