Avrupa’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışabilir Miyim?

Avrupa’da yüksek lisans yaparken çalışabilir miyim? Avrupa ülkeleri uluslararası öğrencilere yönelik çalışma imkanları sunmaktadır. Hem öğrenimini görüp hem de çalışmak isteyen öğrenciler bulunduğu ülkenin yasları doğrultusunda çalışma imkanlarına sahiptir. Bu hususta önemli olan bulunduğunuz ülkedir. Her ülkenin öğrenciler için çalışma izinleri mevcuttur fakat bazı ülkelerde süre ve alanla kısıtlıyken bazı ülkelerde hiçbir kısıt yoktur.

 

Avrupa’da Lisans Öğrencisi olmak gelecek iş hayatına büyük bir hazırlık sağlar. Avrupa’da alınmış kaliteli bir eğitimler bir çok alanda iş bulurken rakipleriniz arasında öncelikli tercih edilmenizi sağlar. Buna bir de iş tecrübesi eklendiği zaman istediğiniz alanda çalışmamanız için hiçbir engel yoktur. Bir çok ülkenin uluslararası öğrencilere sunduğu imkanlar arasında çalışma fırsatlarından siz de faydalanabilirsiniz. Burada Avrupa’daki çalışma şartlarını tam olarak karşılıyor olmanız gerekmektedir.

 

Avrupa’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma Şartları Nelerdir?

 

Avrupa’da bulunduğunuz ülkeye göre şartlar ve kurallar değişiklik göstermektedir. Biz listemizde en çok gidilen ülkelerden örnekler verdik. Almanya’da öğrenci iken çalışmak mümkündür. Almanya öğrenci vizesi olanlara çalışma imkanı olarak 120 gün vermektedir. 120 günü aşan çalışma takibe alınmanıza sebep olabilir. Bu da siciliniz için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Öğrenci vizesine sahipken herhangi bir izne gerek duyulmaz. 

 

İsveç’te Öğrenci iken çalışmak diğer bir çok ülkeye göre çok daha avantajlıdır. Bir çok öğrencinin ilgisini çeken ülkede bir çok ülkeye göre farklı metotlar uygulanmaktadır. Çalışma saatlerine kendisi karar veren öğrenciler için ekstra bir şart veya izin gerekmiyor. Tek geçerli şart olarak derslerinize zaman ayırmak unsuru vardır. Haftada dersler için 40 saat ayrılması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir özel şart yoktur. Sunulan bu imkan doğrultusunda öğrenciler ayda 2000 euro ya kadar kazanç elde edebilmektedir. 

 

Avrupa’da öğrencilerin gözdesi olan bir diğer ülke Fransa olmaktadır. Fransa’da öğrenci vizesi ile haftalık 20 saate kadar çalışma imkanı bulunmaktadır. Kampüs dışarısındaki çalışma alanları için belirlenen bu süre kampüs içerisinde bir sınıra sahip değildir. Fransa’da part time çalışarak öğrenciler 700-900 Euro arasında kazanç elde edebilmektedir. Bu doğrultuda öğrenim görülecek ülkeye göre şarlar ve kazançlar değişiklik göstermektedir. 

 

Avrupa da Çalışma Şartları Zor Mu?

 

Anayasal haklarına ve özgürlüklerine düşkün Avrupa vatandaşları ülkemize göre daha rahat çalışma şartlarına sahiptir. Almanya’dan örnek verirsek haftalık çalışma saati 40 saattir. Bu sürenin üzerinde çalışabilmek için özel izinler gerekmektedir. Ülkemizde bu süre 48 saat olarak belirlenmiştir. Fazla çalışma sınırı ise 53 saattir. Çalışma şartları hümanist yaklaşımlar ile oldukça uygundur. 

 

Günümüz koşullarda Avrupa’daki çalışma koşullarının dünyadaki pek çok ülkeye göre çok daha iyi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Avrupa’da üniversitede eğitim gören öğrenciler özellikle park time tarzı işlerde çalışabilmektedir. Özellikle hizmet sektöründeki firmalarda çalışan öğrenciler böylece eğitim giderlerine de katkıda bulunmaktadır.

 

Mezun Olduktan Sonra Kalmak Mümkün mü?

 

Avrupa’da bir yüksek lisans programından mezun olunduğunda ülkeler tarafından sunulan bir ayrıcalık yoktur. Herkes gibi aynı şartlara tabi tutulursunuz. Orada belli miktar yatırım yapmak, orada evlenmek gibi. Çalışma veya oturum izinleri almak için herkes için aynı şartlar geçerlidir. 

 

Öğrencilik döneminde çalışanlar ve aynı yerde çalışmaya devam edecekler için iş yeri sahibini belge tasdik etmesi gereklidir. Avrupa’da yüksek lisansı tamamladıktan sonra belirli bir süre kendi alanınız üzerinde çalışabilirsiniz. Ancak burada profesyonel bir destek almak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tam da bu noktada kapsamlı bir hizmetin içerisinde yer almaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.