AP Nedir?

AP nedir? AP sınavı öğrencilere daha lise zamanındayken üniversite seviyesindeki dersleri alabilme ve sınavlarına girebilme hakkı tanıyan sınavdır. College Board tarafından düzenleniyor. Dünya çapında bulunan pek çok üniversite bu sınavı tanıyor ve sınav notları kredi olarak öğrenci hesabına işleniyor. Bu sayede öğrenciler ileri seviyedeki dersleri alabiliyorlar. Bu sınav sayesinde öğrenciler eleştirel düşünme, çok yönlü düşünme, sağlam argümanlar oluşturma becerileri kazanır. Aynı zamanda öğrencileri hayata hazırlama bakımından da ideal bir sınavdır.

 

AP dersleri alarak yurt dışındaki üniversitelere başvuru yapabilmek için öğrenciler kendilerine yüksek hedefler koyarlar. Zorlu derslerin altından kalkabileceklerini göstererek kendilerini kanıtlarlar. Yapılmış olan araştırmalar bu sınav üzerinden 3 ve daha yüksek puan alan öğrencilerin üniversitedeki AP öğrencisi olmayanlardan daha yüksek derecede akademik başarı sahibi olduklarını gösteriyor. 

 

Her ders için sınav programı tarafından düzenlenmiş olan standart üniversite düzeyindeki sınavlar yapılır. Bu sınavları lise öğretmenleri ve üniversite profesörleri hazırlar. Bu sınava dâhil olmuş olan 131 ülke bulunur. Bu ülkelerdeki 22.600’den fazla okulda neredeyse 2.8 milyondan fazla öğrenci 2018 yılından beri bu sınava dâhil olmuştur. Sınava dâhil olan öğrenciler dünyanın ilk 100 sıralamasında yer alan pek çok üniversiteye başvuru olanağı buluyor.

 

AP Nedir, Ne İşe Yaramaktadır? 

 

AP yani Advanced Placement nedir? Lise öğrencilerine yönelik olarak uygulanan diploma alma programına AP denir.  Burada temel amaç lise öğrencilerinin farklı alanlara ait derslerde üniversite ders müfredatının uygulanmasıdır. Nitelikli bir diploma programı olarak karşımıza çıkan AP; College Board tarafından uygulanan bir programdır.  Bu programda başarılı olmak aynı zamanda Amerika’daki üniversitelerde eğitim görmenin de kapısını aralayacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında IP kayıt nasıl yapılır? İşte merak edilen ayrıntılar!

 

AP Kayıt Nasıl Yapılır?

 

Programa her yıl güz döneminde kayıt yapılıyor. Sınavlar ise dönemi takip eden mayıs ayı içerisinde 2 hafta boyunca yapılıyor. Sınav puanı açık uçlu ve çoktan seçmeli sınav bölümlerindeki sonuçların toplamından oluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve Kanada’daki pek çok üniversite 3 ve üzeri i puanları krediden düşüp öğrencilere üniversiteye yerleştikten sonraki eş değer dersleri atlamasına imkân tanıyor.

 

AP Programı Neden Önemli?

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere yaklaşık 60’dan fazla ülke içerisinde 4000’den fazla üniversiteye kabul için bu sınav puanları kullanılıyor. Ders kredilerinde ve ileri düzey yerleştirmelerde bu puanlar kullanılıyor. Öğrenci merkezli bir sınavdır. Üniversite başlangıç seviyesine uygun şekilde tasarlanmıştır. Üniversitelerin mevcut müfradat ve standartlarına uyum sağlayacak şekilde esnekliktedir.

 

Program maliyeti hem okullar için hem de öğrenciler için gayet uygun seviyededir. Programın içerikleri hem yenilikçi hem de eğitimde öncü çizgidedir. 7 adet disiplini ve 38 adet dersi bulunur. Programım müfredatı üniversite düzeylerine ve uluslararası düzeyde kabul gören bir müfredattan oluşuyor. 

 

Uluslararası Okullar AP’yi Neden Kabul Eder?

 

Bir üst eğitimi hazırlaması sebebiyle ve öğrencilerin kendi yollarını seçmesi sebebiyle pek çok uluslararası okul bu programı kabul ediyor. Uluslararası okullar bu programı öğrencilerin çalışmış oldukları konuya olan ilgilerinin önemli bir göstergesi olması sebebi ile tercih ediyor. Sınava dâhil olan bir öğrenci biyolojiye ilgi duyuyorsa neredeyse Bu öğrencilerin %25’i biyolojik ve biyomedikal bilimler alanında uzmanlaşıyor.

 

Sanat, tarih ve sosyal bilimler, İngilizce, matematik ve bilgisayar bilimleri, fen bilimleri, dünya dilleri gibi pek çok dersleri alarak yurt dışında eğitim görmek istiyorsanız kendinizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yurt dışında eğitim alırken bu derslerinizi saydırarak daha hızlı eğitim sürenizi tamamlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.