Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışabilir miyim?

Amerika’da yüksek lisans yaparken çalışabilir miyim? Farklı kültürlerin tanınmasını sağlayan öğrenci değişim programları bir çok öğrencinin hayallerini süslemektedir. Amerika gibi fırsatlar ülkesi olarak bilinen bir ülkede başarıyı kovalamak gerekir. Güncel kurda ülkemizin parasıyla Amerika’da geçinmek bir hayli zorudur. Bunun için orada okurken çalışmak isteyen öğrenciler vardır. Fırsatlar ülkesinin bu konuda sunduğu seçenekler maalesef çok geniş değildir. Belli bir süre ve sadece kampüs içinde çalışmak için izin verilmektedir. 

 

Okulu devam etmekte olan öğrenciler için haftalık çalışma saati sınırı mevcuttur. Üstelik çalışma alanı olarak kampüs içerisindeki işletmeler uyun görülmektedir. Devlet tarafından belirlenmiş bir yasalar bu şekildedir. Farklı vize türlerine göre çalışma alanı ve saatleri değişmektedir. Yabancı öğrenciler için kampüs içerisinde part time çalışmaya müsaade edilmektedir.  Elbette ki Amerika’da yüksek lisans yaparken çalışmak istediğiniz zaman birtakım önkoşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Ancak bu sayede Amerika’da hem yüksek lisans yapabilir hem de çalışabilirsiniz.

 

Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma Şartları Nelerdir?

 

Amerika’da öğrenci vizesi ile bulunuyorsanız çalışma imkanlarınız bulunduğunuz süreye göre kısıtlıdır. F1 vizesine sahip olan öğrenciler bulundukları ilk yıl sadece kampüs içerisinde çalışabilmektedir. Haftalık 20 saat olarak belirlenen çalışma izni okul olmadığı zaman 40 saate kadar çıkmaktadır. Amerika’da güncel asgari saat ücreti ortalama 12 dolardır. Çalışma şartları tamamlandığına part time olarak kampüs içerisindeki işlerde çalışabilirsiniz. 

 

Eğitim dönemi başlamadan bir ay önce okul idaresine bildirilmelidir. Okulun size uygun iş bulması ile beraber kampüs içerisinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bir ay öncesinden bildirisini yaptığınız çalışma talebiniz onaylandığı taktide sosyal güvenlik numarası alarak belirlenen koşullarla kendinize uygun işte çalışabilirsiniz. Bunlar dışında herhangi bir özel şart gerektirmeyen çalışma durumları bir yılın ardından kampüs dışında da çalışmanıza izin verilir. 

 

Özel durumu olan öğrenciler içinde fırsatlar sunulmaktadır. Fakat zahmetli ve uzun süreli olduğu için fazla tercih edilmez. Vatandaşlık ve göçmenlik Hizmetleri tarafından verilecek izinle kampüs dışında çalışmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken öncelikle iş bulamadığınızı kanıtlamaktır. Yazılacak dilekçe ile başvuru yapılmaktadır ve başvuru ücreti 400 Dolar’dır. 3 ay gibi uzun bir sürede sonuçlanan bu durum pek tercih edilmemektedir. Şayet Amerika’da yüksek lisans yaparken de çalışmayı isterseniz mutlaka çalışma koşullarını karşılıyor olmanız gerekmektedir.

 

Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Çalışma Şartları

 

Amerika’da Mezun olduktan sonra iş tecrübesi kazanmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bir programdır. Mezun olduktan sonra 12 ay süreli verilen izin sayesinde öğrenciler mezun oldukları alanda çalışma imkanı bulurlar. Çalışma süresi yine kısıtlı olan programda mezun olduktan sonra çalışma fırsatı sunmaktadır. Yine öğretim dönemi içerisinde haftada 20 saat izin verilmektedir. Öğretim dönemi dışında bu süre 40 saate kadar çıkmaktadır. 

 

Amerika’da CPT ile Çalışma 

 

Staj olarak tanımlanabilecek programda öğrencilere okudukları alanda çalışma imkanı sunmaktadır. İşveren ve öğrenciyi aynı ortamda bulunarak çalışma imkanı sağlayan programa sadece Amerika’da 9 ayını tamamlayan kişiler başvurabilmektedir. Bu durumda çalışma kısıtı ortadan kalkmış öğrenciler süre sınırı olmaksızın çalışabilmektedir. Aynı zamanda kampüs dışındaki iş imkanlarından da faydalanmak mümkündür. 

 

Tüm bunlarla beraber gelecek iş hayatı için kazanılan tecrübe sayesinde işe girişlerde öncelikli tercih olmalarını sağlayan bir programdır.  Bütün bu bilgiler doğrultusunda Amerika’da hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora eğitimi alırken öğrenci statüsünde çalışabilirsiniz.  Burada çalışma biçiminizin kısıtlı olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu kısıttan kasıt, öğrenciyken Amerika’da sadece part time olarak çalışabilmenizdir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.