Amerika’da Yüksek Lisans Kabul Şartları

Amerika’da yüksek lisans kabul şartları nelerdir? Uluslararası öğrenciler için lisansüstü kabul koşulları Amerika Birleşik Devletlerinde üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ancak genel kriterler birbirine benzer niteliktedir. ABD vatandaşı değilseniz veya daimi ikametgah sahibi değilseniz, lisansüstü okulda başarılı olmak için gereken akademik kimlik bilgilerine ve mesleki deneyime sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, lisansüstü başvurunuzun bireysel olarak değerlendirileceğidir. Bu nedenle, GPA ve GRE puanlarınız bazı okulların gerektirdiğinden daha düşük olsa bile, makul bir aralıkta oldukları sürece başvurunuz yine de ciddi olarak değerlendirilecektir. Amerika’da yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman aşağıdaki şart karşınıza çıkacaktır;

  • Geçerli bir IELTS-TOEFL skoru
  • Çalışma geçmişiniz varsa; CV
  • Lisans Diploması ya da Transkriptleri
  • Motivasyon Mektubuyla birlikte referanslar
  • Geçerli bir GRE-GMAT skoru – okuldan okula değişmektedir

Amerika’da yüksek lisans kabul şartları söz konusu olduğu zaman İngilizce yeterlilik belgesi en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Ayrıca İyi bir TOEFL puanı, IELTS puanı  almış olmanız da gerekmektedir. Amerika’da çoğu üniversite tarafından minimum bir GMAT puanı gerekli değildir. Ancak Harvard Business School ve Stanford University Graduate School of Business gibi kurumlar bu sınav türünde de başarılı bir puan talep etmektedir.

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Yurtdışından gelen öğrenciler için Amerika’da yüksek lisans derecesi için not ortalaması, A+ ila F ölçeğinde 3.0 olmak durumundadır. Esasında genel olarak Amerika’da yüksek lisans yapacaksanız başvurduğunuz üniversiteye ve ek kriterleri olup olmadığına bağlı olarak karşınıza farklı not ortalamalar çıkacaktır. Bununla birlikte, çoğu lisansüstü program, kabul edilmeniz için lisans derecenizde en az 3.0 not ortalaması gerektirir. 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lisansüstü okullara kabul koşulları programa göre büyük farklılıklar gösterir. Bazı okullar minimum not ortalaması gerektirirken, bazılarında tavsiye mektupları ve kişisel beyanlar gibi daha öznel gereksinimleri vardır. Amerika’da ana çalışma alanınızda 3.0/4.0’ın üzerinde (4 puan üzerinden) not ortalamasına sahip akredite bir kurumdan lisans derecesine sahip olabilirsiniz. Böylece Amerika’da yüksek lisans yapmak noktasında gerekli olan ön koşulu da sağlamış olursunuz.

Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Günümüz koşullarında uluslararası öğrencilerin ABD’de okurken çalışmaları mümkündür. Ancak işe başlamadan önce okulunuzdan veya işvereninizden izin almanız gerekmektedir. Bununla birlikte işe başvurmadan önce dikkate alınması gereken bazı kısıtlamalar vardır. Öğrenciler, bir ABD üniversitesinde veya kolejinde tam zamanlı eğitim gördükleri ve kurslarının 12 haftadan az olmadığı sürece F-1 vizesine başvurabilirler. Ancak, yarı zamanlı çalışmayı veya haftada 20 saatten fazla çalışmayı planlıyorsanız, F-1 vizesi yerine M-1 vizesine başvurmanız daha iyi olacaktır. Çünkü böylece yarı zamanlı çalışma hakkınız kısıtlanmaz.

Amerika’da Yüksek Lisans Fırsatları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası öğrenciler için en çok aranan yerlerden biridir. Amerika, çok çeşitli lisansüstü programlar sunmaktadır. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası öğrenciler için kabul koşulları genellikle yerli başvuru sahiplerine göre daha az katıdır. Amerika’da yüksek lisans kabul şartları konusunda da çok katı kuralların bulunduğu bir ülke konumunda yer almaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak Amerika’ya yurtdışından yüksek lisans yapmak için gelen öğrencilerin sayısı her geçen gün itibariye artış göstermektedir.

Lisans eğitiminizi akredite bir kurumdan tamamladıysanız ve yüksek lisans programına başvuruyorsanız, başvurunuzla birlikte resmi transkriptinizi sunmanız gerekmektedir. Halihazırda mezun olduysanız ve şu anda bir yüksek lisans programına kayıt olmayı planlamıyorsanız, mezuniyet için gerekli tüm dersleri tamamladığınızı gösteren akademik kaydınızın bir kopyasını sunmalısınız. Bu aşamadan sonra geçici bir çalışma izni alarak Amerika’da çalışabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.