Amerika’da Üniversite Okuyabilmek için Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Amerika’da üniversite okuyabilmek için hangi sınavlara girmeliyim? Bir çok öğrencinin hayallerinden bir tanesi de Amerika’da üniversite okumaktır. Bu fırsata sahip olan öğrencilerin bazı sınavlara girmesi gerekir. İlk olarak yurtdışında okuyabilmek için dilinizin yeterli olduğunu ispat etmeniz gerekir.

 

Dilinizin seviyesine okumak istediğiniz üniversiteye göstere bilmeniz için ve yurtdışına çıkabilmeniz için gerekli bazı sınavlar vardır. Öncelikle başvuracağını üniversiteyi kabul edebilmek için dil  sınav sonucunuzu iletmeniz gerekir. Gitmek istediğiniz üniversiteye de almak istediğiniz eğitime göre bu sınavlar farklılık gösterebilmektedir.

 

Öncelikle değil seviyenize belirlemek ve göstermeniz için iki sınavdan bir tanesine girmeniz gerekir. Bu sınavlar TOEFL ya da IELTS’tir. Bu sınavların amacı sizin İngilizce yeterlik seviyelerinizi ölçmektir. Bu sınavlarda yazma, okuma, konuşma ve dinleme gibi dört temel becerimizi ölçmektedir. Daha sonrasında Amerika’da eğitim alabilmek için Amerika’ya özgü bir sınav vardır. Bu sınavda SAT sınavıdır.

 

Bu sınav sizin üniversite ne kadar hazır olup olmadığınızı açmaya dayalı bir sınavdır. Bu sınav sizden yazman düşünme ve temel matematik becerilerimizi ölçmeyi hedefler. Başvurmak istediğiniz okullara ne kadar erken başvurursanız sizden istenecek sınavlarıda o kadar erken öğrenmiş olursunuz. Bu sınavlarda aldığınız puanlar sayesinde istediğiniz üniversitelere kabul edilmeniz belli olur.

 

Amerika’da Üniversite Okuyabilmek İçin Sınav Şart Mı?

 

Amerika’da üniversite okuyabilmek için dil sınavı şarttır. Fakat bu değil sınavın hangi diyorsun ama olduğumu tercih ettiğiniz üniversite belirler. Bundan dolayı tercih edeceğiniz üniversitenin hangi dil sınavını istediğine araştırmasınız. Daha sonrasında oda sınavı için başvuru yapmalısınız. Her üniversitenin kabul edilebilmesi için istediği belli bir puan vardır.

 

Her üniversitenin istediği puan birbirinden farklıdır. TOEFL ya da  IELTSDil sınavları uluslararası geçerliliği olan dil sınavıdır ve üniversiteler bu dil sınavlarından birini isterler.Hangi lisans bölümünü okumak isterseniz okuyun ya SAT ya da ACT sınavlarından birine girmeniz gerekir.

 

Almak istediğiniz lisans bölümüne ya da tercih ettiğiniz üniversiteye göre bu sınavlardan hangisine gireceğiniz belli olmaktadır. SAT sınavında e eleştirel okuma, matematik ve yazma bölümleri vardır. ACT sınavında ise ingilizce, matematik, okuma ve fen bölümleri vardır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika’da üniversite okumak konusunda geniş kapsamlı bir danışmanlık hizmetinin merkezinde yer almaktadır.

 

Amerika’da Üniversite Okuyabilmek İçin Dil Şart Mı? 

 

Amerika’da belli bir eğitim alabilmek için ilk olarak İngilizce dili şarttır. Zaten Sizi kabul edebilmeleri için uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavına yeterlilik belgesi isterler. İstenilen belli bir düzeyde İngilizceniz yoksa sizi kabul etmezler. Sizden istenen bir sınav sonucu vardır ve istenilen puana ulaşabildiniz taktirde üniversiteye kabul edilirsiniz.

 

TOEFL ya da  IELTS dil sınavları sizden istenilen sınavlardır. Bunlardan bir tanesi ile üniversiteye başvurmanız gerekir. Bu sınavlar sizin dil için gerekli olan dört temel becerinizi ölçer. Bunlar okuma, yazma, dinleme ve konuşmadır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde tam da beklentinizi karşılayan bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 

Amerika’da Üniversite Okuyabilmek Zor Mu? 

 

Yeterli düzeyde diliniz ve bilginiz var ise Amerika’da üniversite okumak zor değildir. Amerika’da üniversite okuyabilmek için gerekli sınavları geçebiliyorsanız eğer gerisi çokta zor değildir. Çünkü siz zaten asıl önemli yerleri geçmiş oluyorsunuz. Daha sonrasında bölüm derslerimize çalışmak ve sınavlarınızı geçmek kalıyor.

 

Her öğrencinin hayali için eğer böyle bir fırsatınız varsa kaçırmamanız gerekir. Çünkü Amerika’da üniversite okumak size sonraki hayatınızda oldukça fazla şey katacaktır. Sizin için oldukça büyük bir deneyim ve kazanç sağlamış olur. Amerika’da üniversite okumak için mutlaka Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmelisiniz!

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.