Amerika’da Okurken Çalışma İmkanı Var mı?

Amerika’da okurken çalışma imkanı var mı? Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin en çok Sorulan sorulardan bir tanesini okurken çalışmak mümkün müdür. Bu işlem ülkeden ülkeye değilse de Amerika’da bu mümkündür. Yurtdışında üniversitelerin daha fazla uluslararası öğrenci kazanabilmesi için sağladıkları bazı fırsatlar vardır. Bunlarda çalışma fırsatlarından bir tanesidir. Fakat bu çalışma izni de okuduğunuz okula göre değişmektedir.

 

Eğer Amerika’yı bir dil okulu için gitmişsiniz dil okulunda okurken çalışmak mümkün değildir. Fakat bir üniversite yani lisans bölüm için gitmişsiniz belirli bir saat yani size verilen izin kadar çalışabilirsiniz. Bunu da ülkeler kendileri belirlemektedir. Amerika’da üniversite okurken çalışabilmek için de bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi kampüs içerisinde çalışmanız gerekmektedir.

 

Amerika’da bir üniversite öğrencisi iseniz yalnızca kampüsün içerisinde herhangi bir işte çalışabilirsiniz. Ve bu işte de İstediğiniz kadar değil ülkenin size koyduğu saat kadar çalışabilirsiniz. Amerika’daki üniversite öğrencileri kampüs içerisinde haftada 20 saat çalışabilirler. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika’da okurken çalışma imkanı konusunda farklı seçenekleri görmenize olanak tanımaktadır.

 

Amerika’da Okurken Çalışma Olanakları Neler?

 

Amerikan yurtdışından bir çok farklı ülkeden öğrenci okumak için giderler. Çünkü bunun sebebi de çok kaliteli bir eğitimin olması ve dünya genelinde 150’den fazla iyi üniversiteye sahip olmasıdır. Amerika’ya giden öğrenci sayısı her yıl daha da fazla artmaktadır. Bazı programlar ya da kurumlar öğrencileri burs imkanı sağlamaktadır. Fakat bunlar sahip olmayan öğrenciler okurken aynı zamanda çalışmak da isterler. Bundan dolayı merak ettiklerin sorulardan bir tanesi de okurken çalışabilecekleri bir izin var mıdır?

 

Amerika’da öğrenciler için belli kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi yurtdışından gelmiş öğrenciler eğitimlerin ilk yıllarında yalnızca kampüs içerisinde çalışabilirler. Kampüs içerisinde ise haftada en fazla 20 saat çalışma izinleri vardır. İlk yılını bitirmiş öğrenciler daha sonrasında farklı yerlerde çalışmak için başvuruda bulunabilirler. Farklı bir çalışma olanağı ise Stajyer olarak çalışmaktır. Bu da ileride yapacağınız meslek için size deneyim fırsatı sunmakta hem de kariyeriniz için iyi bir adım atmış olmuş olursunuz.

 

Amerika’da Okurken Hangi Alanlarda Çalışabilirim? 

 

Dünyada en iyi eğitimlere Üniversitelere sahip ve onlara ev sahipliği yapan ülkelerden bir tanesi de Amerika’dır. Amerika eğitimi ile oldukça gelişmiş bir ülkedir. Lisans yüksek lisans ya da doktora gibi bir çok alanda eğitimi alabileceğiniz bir ülkedir. Uluslararası öğrenciler Amerika’da okurken aynı zamanda çalışmak da isterler. Eğer üniversitede ilk yılımız ise yalnızca kampüs içinde çalışmamıza izin vardır. Fakat ilk yılı bitirdikten sonra okul dışında istediğiniz bir çok yerde çalışabilirsiniz.

 

İlk önce başvurmanız gerekir.  İsterseniz staj yapabilirsiniz isterseniz de herhangi bir farklı çalışma alanlarında çalışabilirsiniz. Okulumuza uygun part-time olarak iş fırsatları bulabilirsiniz. Amerika’da iş ücretleri saatlik alındığı için bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Çalıştığınız saat başına günlük ücret alırsınız. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika’da okurken çalışma imkanı hakkında işe yarar bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

 

Amerika’da Okurken Ne Kadar Para Kazanabilirim? 

 

Amerika’da okurken çalışabilmek için öncelikli olarak ilk yıl kampüs içinde çalışmanız gerekir. Bir kampüs içerisinde çalışmak için haftada en fazla 20 saat hakkınız vardır. Amerika’da ücretler saat başı alındığı için ne kadar çalışırsanız o kadar kazanabilirsiniz.

 

İkinci sınıf ve daha sonrasında dışarıda çalışabilirsiniz. Aynı sistem dışarıda da geçerlidir. Haftada kaç saat çalışıyorsunuz saat başı ücret alacağınız için haftalığınızı o belirler. Tüm bu bilgiler ışığında Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika’da okurken çalışma imkanları konusunda üst düzeyde bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.