Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Çalışma

Amerika’da mezun olduktan sonra karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Amerika’da lisans eğitimi almak uluslararası denklik avantajı ile pek çok avantaj sağlamaktadır. Faklı kültürün tanınması, iş dünyası görmek ve kaliteli bir eğitimden geçmiş olmak rakipleriniz arasından iyi bir derece ile sıyrılmanızı sağlar. Ama maalesef Amerika’ da mezun olmuş kişiler için ayrıcalıklı bir çalışma ve oturma izni yoktur. Sağlanan fırsatlar doğrultusunda kendinizi geliştirme seviyenize göre Amerika’da yaşamak isteyen herkes gibi süreçlerden geçmeniz gerekir.

Mezun olunan branşın talep ve ihtiyaç durumuna göre şansı yükselten unsurlar mevcuttur. Öğrenciliğin bitmesi ardından iş bulmuş olmak ve düzenli gelire sahip olmak oturma izni almak için yeterli olmaktadır. Amerika’da öğrencilik yaptığınız sürece iyi bir profil çimek orada yaşamak için en önemli unsurlardan biridir. Suça karışmış olmak veya borçlanmak ve borcu ödememek gibi durumlar oturma ve çalışma izinlerinin alınmasını negatif etkileyecek durumlardır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tam da bu noktada Amerika’da mezun olduktan sonra karşınıza çıkacak fırsatlara dair kapsamlı bilgiler sunmaktadır.

Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Amerika’da Kalma Şartları

 

Mezun oldunuz ve amacınız Amerika’da iş dünyasına atılmaksa yapmanız gereken ilk şey öğrenci vizeniz dolmadan bir iş bulmak olmalıdır.  Amerika öğrenci vizesi f1/f2 tipindedir. F1 vize tipine sahip kişiler üniversite kampüsleri içerisinde haftalık 20 saat çalışma hakkı vardır. Dönem aralarında bu süre 40 saate kadar çıkmaktadır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla Amerika’da kalma şartları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mezun olunan branşa yönelik iş bulmak zorlayıcı olabilir. Bunun yerine çalışma vizesini alana kadar farklı bir iş tercih edilebilir. Çünkü Amerika’da kalabilmek için çalışıyor olmak gerekir ve çalışmak içinde vize gerekir. Vize alındıktan sonra farklı işlere bakabilir branşınıza yönelik meslek değişimleri yapabilirsiniz. Kalıcı olarak Amerika oturma izni alabilmek için yatırım yapılması şartı mevcuttur. Kalıcı oturum izni içinde 2 yıl süre ile Amerika’da yaşamış olma şartı vardır.

 

Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Çalışma Şartları Neler?

 

Öncelikli olarak mezun olduktan sonra bulduğunuz iş yeri sahibinin Amerikan çalışma bakanlığından onaylanmış sertifika alması gerekmektedir. Bulduğunuz iş bakanlıktan sertifika ile onaylandıktan sonra vatandaşlık ve göçmenlik bürosu tarafından çalışma vizesi verilir. Amerika’da yaşanılan süre boyunca sicilin temiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde Amerikan hükümeti bu konuda müsamahalı değildir.

Amerika’da yaşanılan süre boyunca çizilen sorunsuz profil imajı Amerika’da çalışma izni alabilmek için gerekmektedir. Mezun olmanın avantajı ise çevre ve kültürü tanımış olmak herhangi bir konuda zorluk çıkmayacağının göstergesidir. Herkesle aynı testlere tabi tutulur fakat Amerika’da mezun olmak sizi ön plana çıkaracak bir unsurdur. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Tam da bu noktada Amerika’da mezun olduktan sonraki sürece dair bilgiler alabilirsiniz.

 

Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Hangi Alanlarda Çalışabilirim?

 

Sektör seçimi tamamen kişiye kalmış bir tercihtir. Mezun olunan branşa yönelik işlerde çalışmak o işte profesyonel statüye ulaşmak için ilk tercih olmalıdır. Fakat dolmaya yakın öğrenci vizesini beklemeden herhangi bir iş sahibi olmak ve işe başlamak çalışma vizesi almak için gereklidir. İlk etapta çoğunluk ihtiyaç gösteren sektörlere yönelip iş sahibi olmak gerekmektedir.

Amerika’da en çok aranan ve devir oranı hızlı olan mesleklerden tercih yapmak gelecek kariyer basamaklarına tırmanmak için gerekmektedir. Çoğunlukla kasiyer, depocu, şoför, raf ve reyon sorumlusu gibi işleri bulmak kalifiye iş bulmaktan daha kolaydır. Personel devir oranı yüksek iş tercihi yapmak Amerika’da çalışmaya başlamak ve gelecek kariyer hedeflerine ulaşabilmek için en etkili yöntem olmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.