Amerika, eğitim kalitesi, program seçenekleri, kariyer fırsatları ve çok ulusluluğu ile uluslararası öğrencilerin ilgisini çeken ülkelerin başında gelir. Amerikan üniversitelerinin kampüsündeki yaşam, pek çok öğrenci tarafından benzersiz olarak tanımlanır. 

Amerika lisans başvuru süreci, diğer ülkelerinkine kıyasla çok daha yoğun geçmektedir. Birçok program ve üniversite seçeneği bulunduğu için, aday öğrencilerin ihtiyaçları ve hedeflerine göre en doğru opsiyonu bulmaları ciddi bir çalışma yapılmasını gerektirir.

Student-Hub olarak önceliklerimizden biri, öğrencilerimizin profiline en uygun olan üniversiteye yönlendirme yapmaktır. Bu noktada, öğrencilerimizin karakteri, kişiliği, zeka yapısı ve daha bunun gibi birçok faktörü değerlendirip onlar için en iyi bölüm ve en iyi kampüsleri önermekteyiz. Öğrencilerimizle beraber onlar için en uygun üniversiteleri ararken, üniversitelerin de kendilerine en uygun genç beyinleri seçmek için sabırsızlandıklarını unutmamak gerekir.

Amerika’da üniversite seçeneklerini incelerken belirli konu başlıklarının sorgulanması gerekir. Söz konusu Amerika olduğunda, değerlendirmeye alınması gereken belli başlı noktalar vardır. Örneğin, akademik olarak ne derecede zorlanmayı bekliyorsunuz? Rekabetin yüksek olduğu bir sınıfta olmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Küçük havuzda büyük balık olmayı mı tercih edersiniz? İncelediğiniz okulun kampüsü kırsal bir bölgede mi, yoksa şehir merkezinde mi? Eğitim ve yaşam masraflarınız için ne kadar bütçe ayırabilirsiniz? Burs imkanları neler? Çalışma olanakları var mı? Konakladığınız yerde aile ortamı mı istersiniz? Kampüsteki yaşam üniversiteler arası nasıl farklılıklar gösteriyor? Hangi sosyal aktivitelere dahil olmayı istiyorsunuz? Kaliforniya’nın güneşi, kumu ve denizini mi, yoksa doğu kıyısındaki dağlarda kayak yapma fırsatlarını mı tercih edersiniz? Kampüste ve çevresinde hangi spor ve sanat aktiviteleri mevcut? Bu tarz sorular, seçeneklerin çok olduğu bu okyanusta ilk kulacı hangi yönde atmanızı belirlememizi sağlar. Student-Hub olarak, öğrencilerimizin ilk kulacı atmadan önce nereye doğru ilerleyeceğini, yaptığımız kariyer çalışmalarıyla netleştiriyoruz.


Amerika’da Eğitim Sistemi

Amerika lisans başvurusu öncesi, ülkenin eğitim sistemini iyi anlamak gerekir. Amerika’da üniversiteler devlet ve özel olarak ikiye ayrılır; ancak üniversiteleri federal hükümet yerine bağlı oldukları eyaletler finanse edip yönetir. Birçok ülkede yüksek öğretim sunan kurumlara sadece üniversite denirken Amerika’da, kolej ve üniversite kelimeleri genellikle birbirinin yerine alternatif kullanılır. Hatta bazı kurumlar enstitü olarak adlandırılır (Massachusetts Institute of Technology, California Institute of Technology örneklerinde görüldüğü gibi). 

Amerika’da çeşitli akademik çalışma alanlarını temsil eden farklı kolejler ve okullar vardır. Öğrencilerin eğitim ve kariyer hedeflerine göre bu seçenekler değerlendirilir. Bunlardan bazıları: Liberal Arts College, College of Engineering, School of Business, Tech Colleges ve Community Colleges.

Amerika’da lisans dereceleri üç ana çeşit altında sunulur: BA (sanat), BSc (fen bilimleri) ve BFA (güzel sanatlar). BA lisans dereceleri, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki liberal sanat dallarını kapsarken, BSc lisans dereceleri, işletme, matematik, fen bilimleri, mühendislik, sağlık bilimleri ve diğer teknoloji alanlarına odaklanır. BFA ise, müzik, tiyatro, dans gibi yaratıcı sanatlarla ilgili bir lisans derecesidir.

Amerika’da lisans eğitimi, genellikle dört yıl sürmektedir. Eğitim süresi, seçilen programa göre değişkenlik gösterebilir. Ek olarak, Amerika’da tıp ve hukuk bölümleri, direkt lisans programı olarak sunulmamaktadır. Amerika’da tıp veya hukuk eğitimi almak isteyen öğrenciler, öncelikle lisans eğitimlerini alanlarıyla ilişkili bölümlerde tamamlarlar. Ardından, tıp için MCAT sınavına, hukuk için LSAT sınavına girerler. MCAT, Medical College Examination Test, tıp fakültesine kabul için düzenlenen bilgisayar tabanlı bir sınavdır. LSAT, Law School Admission Test, Hukuk Fakültesi Kabul Konseyi tarafından uygulanan standart bir sınavdır.


Amerika Lisans Kabul Kriterleri

Okul Not Ortalaması: 

Amerika’daki lisans programlarına başvururken, üniversitelerin öncelikli olarak dikkat ettiği nokta, lise not ortalamanızdır. Özellikle başvurduğunuz lisans programıyla ilgili olabilecek derslerin not ortalamalarını yüksek tutmak önemlidir. 

İngilizce Yeterliliği:

Amerika lisans başvurularında departman derslerine direkt başlayabilmek için, İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunu, IELTS, TOEFL, PTE Academic gibi uluslararası bilinirliği olan İngilizce Seviye Belirleme Sınavları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sınavlardan herhangi birine girip sonuç belgenizi aldığınızda, sınav sonuç belgeniz iki yıl kadar geçerli olur. 

SAT Skoru:

SAT (Scholastic Aptitude Test) başta Amerika olmak üzere, lisans başvurularında yaygın olarak kullanılan bir sınav türüdür. Bu sınav, College Board tarafından düzenlenmektedir. İki kısımdan oluşur: Matematik ve kanıta dayalı yazma ve okuma. Her yıl birkaç kere sınava girme şansınız bulunmaktadır. SAT, 400-1600 puan arasında değerlendirilir.

AP Skoru:

AP (Advanced Placement) özellikle klasik MEB diploması alacak öğrencilerin, Amerika lisans başvuru sürecinde bir adım öne geçmesini sağlayan bir sınav türüdür. Farklı ders konuları üzerinden, ayrı AP sınavları düzenlenir. İlgilendiğiniz lisans programıyla ilgili olan AP sınavlarına girmeniz tavsiye edilir. Bazı bölümlere başvurabilmek için, program tarafından talep edilen konularda yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

Özgeçmiş:

Amerika lisans başvurularında güçlü bir özgeçmişe sahip olmak, diğer başvuranlar arasından öne çıkmanızı sağlar. Amerika üniversiteleri, her ne kadar akademik başarıya öncelik verse de, tüm adayların başvurularını bütünsel olarak inceler. Bu noktada, hedeflerinizi gerçekleştirmek için ne tarz uğraşlar edindiğinizi kanıtlamak önemlidir.


Amerika'da Lisans Eğitimi Hakkındaki Yazılarımız: