Amerika’da Eğitim Ücretleri Çok Yüksek, Burs İmkânları Nelerdir?

Amerika’da eğitim ücretleri kimi zaman çok yüksek bütçeli olabilmektedir. Amerika, sunduğu birçok fırsatın yanı sıra yaşam standartlarının yüksek olmasıyla oldukça pahalı bir ülkedir. Bu pahalılığın en fazla görüldüğü sektörlerden biri eğitim sektörüdür.

Amerika, diğer ülkelere nazaran eğitimin en pahalı olduğu ülke olarak kabul edilmektedir. Bu durumun sebebi eğitimin devlet tarafından desteklenmiyor olmasıdır. Bu sebepten tüm masraflar öğrencinin üzerindedir.

Amerika’da okunmak istenilen yerleşime ve bölüme göre ücretlerde farklılıklar görünmektedir. Yani sabit bir fiyat yoktur. Eğitime devam etmek için bir bütçe ayrılması zorunludur. Öğrencilerden alınan yıllık ücret genel olarak 20000-40000 dolar arasında farklılık göstermektedir. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde ise bu ücret 50000 doları geçmektedir.

Yaşanılan bu durum karşısında öğrenciler eğitimlerine destek olabilecek burslar aramaktadırlar. Amerika, burs konusunda da oldukça çeşitlilik göstermektedir. Amerika’daki öğrenci çeşitliliği ve fazlalığı farklı seçenekler sunmaktadır. Burs imkânı bulamayan öğrenciler ise eğitim hayatlarının yanında herhangi bir işe girmeye de çalışmaktadırlar.

 

Amerika’da Burs İmkânları Nelerdir?

 

Öğrencilere eğitim hayatları süresince ücretsiz olarak destek sağlayan tek olanak burslardır. Burs fiyatları oldukça yüksek olmasıyla birlikte eğitim sonlanana kadar öğrencilere rahat nefes aldırmaktadır. Burs alan öğrenci, eğitiminin yanında konaklama ve ulaşım masraflarını da bu burs ile karşılayabilmektedir.

Amerika’da birçok burs vardır. Lisans programları için tahsis edilen burslardan genel olarak bahsedecek olursak birincisi, başarı burslarıdır. Bu burslar öğrencinin ortalamasına yani başarısına bakılarak verilen burstur. İkincisi ise ihtiyaç burslarıdır. İhtiyaç bursları, öğrencinin maddi durumuna bakılarak verilen burstur. Bu bursların yanında farklı burslar da mevcuttur. Bu burslar spor bursu, sanat ve bilim bursu ve diğerleridir. Spor bursunda, profesyonel olarak spor dallarından biriyle ilgileniyor olmak şartı aranmaktadır.

Yüksek lisans ve doktora eğitimleri için verilen burslar da mevcuttur. Bu burslar arasında ise araştırma asistanlığı bursu, öğretim asistanlığı bursu, idari asistanlık bursu gibi birçok vardır. Bu burslarda özellikle öğrencinin not ortalamasının yüksek olmasına, TOEFL vb. sınavlardan yüksek almış olmasına dikkat edilmektedir. Burs başvuruları, üniversitelere başvuruda bulunulan süreçte alınmaktadır. Gerekli belgelerle başvuru yapılmaktadır.

Amerika’da burs alabilmek için başarı tek başına yeterli olmamıştır. Burs verilecek kişinin sosyal hayatındaki aktivitelerine de önem verilmektedir. Bu sebepten spora, sanata, bilime yönelik burslar bulunmaktadır. Başvuru belgelerinin yanında sınırlı sayıda olmak üzere sosyal yaşamdaki ilgi alanlarına, katıldığı projelerden bahsedilmektedir.

 

Amerika’da Eğitim Ücretleri Neden Yüksek?

 

Amerika, eğitim konusunda destek sağlamamaktadır. Ülkenin kendi içinde beslenme, barınma, ulaşım konusunda da pahalı olması, eğitime de yansımıştır. Oradaki maaş sistemi gelire göre gider mantalitesi ile ilerlemektedir. Türkiye şartlarına göre fazla gelen para, Amerika’nın şartlarına göre biçimlendiği için maddi olarak zorluklar da yaşatmaktadır.

 

Amerika’da Burslu Okumak Mümkün Mü?

 

Amerika, burs imkanının en fazla olduğu şehirler arasındadır. Bunun yanında eğitim ücretlerinin de en pahalı olduğu ülkelerden biridir. Eğitim için bir miktar bütçe okumamanın tek çıkar yolu ise burslardır. Bursa bağlanılan öğrenciler, gelir düzeyine ya da başarısına göre bursa bağlanılabilmektedir. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika’da eğitim ücretleri konusunda kapsamlı fırsatları sizlerle buluşturmaktadır.

Bu öğrencilerin seçimi konusunda üniversite senatosu tarafından belirlenmiş kriterlere uygun olup olunmadığı tespit edilmektedir. Ardından sonuç bireylere bildirilmektedir. Burs başvurusu yapma aşamasında, yapılan başvuruyu geçe bırakmamak gerekmektedir. Çünkü erken başvuru, kabul olma sürecinde kolaylık sağlayarak daha uygun ücret sağlamaktadır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla Amerika’da eğitim ücretleri konusunda doğru bilgilere ulaşabiliriz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.