Amerika’da Burs Alabilmek İçin Neler Yapmalıyım?

Amerika’da burs alabilmek için farklı fırsatlardan söz edebiliriz. Amerika, gençlerin hayalini kurduğu eğitimi alması için aracı olan bir ülkedir. Diğer ülkelere göre eğitimiyle adını duyurmuş olan Amerika için eğitimi yönünden fırsatlar ülkesi diyebiliriz. Dünyanın her yerinde eğitim hayatını sürdüren bir öğrencinin hem okuyup hem de geçinmesi oldukça zordur.

Bu eğitim, Amerika gibi popüler olan ülkede devam edecekse yaşamın kolay olması düşülemez. Burs başvurularından olumlu dönüt alındığı takdirde bu zorluk ortadan kalkmaktadır. Verilen burs miktarı, Amerika’da bir öğrencinin rahatça geçinmesini sağlamanın yanı sıra farklı ihtiyaçlarını da karşılayabilecek miktardadır.

Burs başvurusu yapabilmek için Amerika’da gitmek istenilen üniversiteler tespit edilmelidir. Ardından bu üniversitelerin internet siteleri takip edilerek bilgi alınmalıdır. Derin bir araştırmanın ardından başvuru yapılacak üniversiteler belirlenmelidir. Üniversitelere başvuru yapıldığı süreçte burs başvuruları da başlamaktadır. Bursu kazanabilmek için gerekli şartları taşıyor olmak zorunludur.

En temel olarak ilgili sınavlardan iyi bir puan almak gerekmektedir. Bu önceliğin yanında yüksek bir not ortalamaya sahip olmak önemlidir. Başvuruda bulunulan bursa neden başvurulduğu niyet mektubunda açık bir şekilde ifade edilmelidir. Başvurunun daha sağlam olması açısından meslekî donanıma sahip kişiler tarafından yazılmış referans mektupları, sizi daha ileriye taşıyacaktır.

 

Amerika’da Burs Alabilmek İçin Şartlar Neler?

 

Amerika’da burslara başvuru süreci üniversitelere başvuru yapılan süreç ile aynıdır. Eş zamanlı olarak burs başvuruları alınmaktadır. Burs başvurusu için not ortalamasının yüksek olması ve İngilizce testlerinden yeterli puanı almış olma şartlarını taşımaktadır. Bu şartların yanı sıra amaç mektubu, arada referans olan kişilerin mektupları da önem arz etmektedir.

Okul seviyelerine göre şartlar farklılık göstermektedir. Yukarıda bahsettiğimiz başarı durumu, çok iyi olacak diye zorunluluk yoktur. Alınabilecek minimum puanı alarak ya da not ortalamasını ideal düzeye getirerek de burs alabilmek mümkündür. Burada esas olan şey, burs ilanlarını dikkatlice takip etmek ve zamanında başvuruda bulunmaktadır.

Amerika’da verilen burslar genel olarak altı grupta toplanmaktadır. Bu burslar; devlet bursları, özel kurum bursları, özel kurum bursları, ihtiyaç bursları, üstün zekalı öğrencilere yönelik olan merit bursları ve ülkelere yönelik verilen burslardan oluşmaktadır. Student-Hub Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika’da burs alabilmek konusunda kapsamlı bilgilerin adresi konumunda yer almaktadır.

 

Amerika’da Burs Alabilmek İçin Nereye Başvurmalıyım?

 

Üniversitelerin internet siteleri üzerinden burs başvurusu yapılmaktadır. İlgili sonuçlar yine internet sayfası üzerinden ilan edilmiş ya da başvuru sahiplerine ulaşmış olacaktır. Amerika’da burs başvuruları bölüme ve okula göre farklılık göstermektedir. Amerikan öğrencilere ayrılan burslar bulunmakla birlikte Amerika’da okuyan yabancı öğrencilere verilen burslar daha fazlar.

Bu burslara başvuru yapılmadan önce başvuru şartlarına dikkat edilmelidir. Yanlış bilgi beyanından sakınılmalıdır. Devlet tarafından verilen burslar, lisans ve yüksek lisans düzeyinde çeşitlilik göstermesiyle başvuru olanağı sağlamaktadır. Bunun yanında özel üniversiteler, burs verme oranında en fazla paya sahip kurumlardır.

Üniversite dışında burs alınabilecek özel şirketler, vakıflar, dernekler mevcuttur. Bunun gibi özel kurumlar içerisinde sadece kadınlara ya da sadece tek bir eğitim seviyesine göre burs verilebilmektedir.

 

Amerika’da Özel Üniversitelerden Burs Almak Mümkün Mü?

 

Özel üniversiteler, Amerika’da okuyan yabancı öğrencilere burs vermektedir. Bu burslar, genellikle yüksektir. Ancak burs konusunda yabancı öğrencilere karşı cimri davranan üniversiteler de vardır. Bu tip üniversiteler, bursun büyük bir kısmını yerli öğrencilerine ayırmaktadır. Özel üniversitelere burs başvurusu yaparken bu durumları göz önüne alarak başvuru yapılacak üniversiteler tercih edilmelidir. Özel üniversitelerden burs almak bu şekilde mümkündür.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.