ACT Nedir?

ACT nedir? Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimine dâhil olabilmek için yeterliliklerinizi kanıtlamanız gereken sınav ACT sınavıdır. Kabul sürecinde puanlarınızın değerlendirilecek olduğu standart bir testtir. Bu sınav kolej ya da bir üniversiteye kabul edilebilmek için uygunluğunuzu ölçmenin yöntemlerinden bir tanesidir. Testin 5 adet bölümü bulunuyor; İngilizce, okuma, matematik, isteğe bağlı yazma kompozisyon ve film bölümleridir.

 

Lisans altı olan üniversite kabulleri için SAT ve ACT puanları eşit olarak ele alınır. 2018 yılının Eylül ayından itibaren ACT sınavı Amerika Birleşik Devletleri dışında bilgisayar tabanlı olan bir test haline gelmiştir. Acil testine kayıt olabilmeniz için resmi internet sayfası üzerinden kayıt işlemlerinizi yapmalısınız. Sınav kayıt ücreti yazılı 166 dolar. Yazısı sınav ücreti ise 150 dolardır. Bu sınav yılda 7 kez yapılıyor. Şubat, Nisan, haziran temmuz, ağustos, eylül ekim aylarında yapılmaktadır. Peki, sınavın süresi ne kadardır? İşte detaylar!

 

ACT Sınav Süresi

 

ACT sınavı kompozisyonsuz olarak 2 saat 55 dakikada yapılıyor. Kompozisyonlu olarak ise 3 saat 35 dakika sürüyor. İngilizce bölümünde 75 soru vardır ve 45 dakika sürer. Matematik bölümünde 60 soru vardır ve 60 dakika süren. Okuma testinde 40 soru bulunuyor ve 35 dakika sürüyor. Bilim testinde 40 soru vardır ve 35 dakika sürer. Yazma bölümü ise bir sorudan oluşur ve 40 dakika sürmektedir. Sınavda başarılı olmak için mutlaka disiplinli bir çalışma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir. 

 

ACT Neden Önemli?

 

Yurt dışında eğitim almak tartışılmaz ki kariyer hayat için oldukça önemlidir. ACT sınavı ile kolejler ve üniversiteler öğrenci kabul eder. Eğitim alabilmeniz için hazır olup olmadığınızı ölçen bu sınava mutlaka dâhil olmanız gerekiyor. Tabii ki kabul edilmeniz için tek önemli faktör bu sınav değildir. Ancak kabuller için ACT puanı kritik bir faktördür.

 

ACT sınavında zorunlu olarak tutulan ilk 4 bölüm puanlama için en önemli kısımdır. 1 ile 36 puan arasında ortalamaya tabi tutulan ACT yazma bölümünün puanlamaya herhangi bir etkisi yoktur. Çünkü bir ile 12 arasında puanlaması bulunur. Yazma bölümünü önemsemiş olan bazı üniversiteler vardır ve öğrencilerden talep eder. 

 

İngilizce bir gün matematik, okuma ve fen bilimleri başarı puanları toplamında bir aritmetik elde edilir ve öğrenciye en fazla 36 puan verilir. ACT sınavından alacağınız puanlar ABD’de birçok üniversite için ve ülke için 5 yıl geçerli olacaktır. Eğer Chicago, Oxford ve Harvard gibi prestijli üniversitelerden bir tanesini tercih etmek istiyorsanız 30 puan ve üzerinde başarı puanı elde etmeniz gerekiyor.

 

ACT Sınav Hızı

 

ACT sınavında 215 soruyu 2 saat 55 dakika içerisinde tamamlamanız gerekiyor. İsteğe bağlı olarak katılacağınız yazma sınavı ise 40 dakikadır. Bu demek oluyor ki soru başına düşen süre neredeyse 1 dakikadan daha azdır. U sınavda başarılı olabilmeniz için bol bol alıştırmalar yapmanız gerekiyor. 

 

İhtiyacınız olan sabit hızınızı geliştirmenin en iyi yöntemlerinden bir tanesi bol bol alıştırma yapmaktır. ACT özellikle matematik ve İngilizce üzerine yoğunlaşan ve bu alanlardaki bilgi seviyenizi ölçmeye yarayan nitelikli bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sınav kısa sorulardan oluşmaktadır.

 

Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenci adayları 11 sınıftan itibaren ACT sınavına çalışmaya başlamaları gerekir. Bu sınavda başarılı olabilmek için B2 ve C1 seviyesinde İngilizce’ye hâkim olmak gerekiyor. Tüm bu bilgiler ışığında ACT nedir? ABD’deki üniversite eğitimine katılım sağlamanız için girmek ve başarılı olmak durumunda olduğunuz sınavın adıdır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz gizlidir.